Znane są już pełne, pomorskie listy kandydatów do Sejmu i Senatu. Sprawdziliśmy, jakie nazwiska zaproponowało pięć największych ugrupowań w okręgu gdańskim, do którego należy m.in. Tczew. Okazuje się, że do Sejmu będzie kandydować jedenastu tczewian.
Coraz mniej czasu zostało do wyborów parlamentarnych, które odbędą się dokładnie 15 października. Do środy można było składać listy z kandydatami do Państwowej Komisji Wyborczej. Po przejrzeniu pomorskich list zaprezentowanych przez pięć największych ugrupowań okazuje się, że do Sejmu chce kandydować jedenastu mieszkańców Tczewa.
Jedynką na liście Prawa i Sprawiedliwości jest gdańszczanin Kacper Płażyński, a tuż za nim na miejscu drugim tczewianin, obecny poseł PiS Kazimierz Smoliński, czyli adwokat i były sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury. W poprzednich wyborach Smoliński był na pozycji szóstej, a tym razem zdobył wyższe miejsce od Jarosława Sellina, czyli jedynki sprzed 4 lat. Na pozycji piętnastej znalazł się Mieczysław Matysiak – obecny radny Rady Miejskiej w Tczewie i dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Gniewie.
Listę Koalicji Obywatelskiej otwiera Agnieszka Pomaska, czyli obecna posłanka z Gdańska. Kandydatem nr 11 jest Mirosław Augustyn, czyli obecny starosta tczewski. Samorządowiec jest bezpartyjny, należy do ruchu samorządowego Tak dla Polski. Wcześniej pełnił funkcję przewodniczącego Rady Miejskiej w Tczewie. Na pozycji nr 21 znalazła się tczewska przedsiębiorczyni Iwona Nitza – obecna wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej, członkini Platformy Obywatelskiej i Rady Nadzorczej Szpitali Tczewskich.
Konfederacja również wystawiła na swojej liście dwóch tczewian. Jedynką jest mieszkaniec Mostów, czyli obecny poseł Michał Urbaniak, a tuż za nim na miejscu drugim Marcin Krzywkowski, czyli tczewski naukowiec, konkretnie matematyk i informatyk teoretyczny, nauczyciel akademicki i przedsiębiorca należący do partii Nowa Nadzieja. Na miejscu ósmym znalazł się tczewianin Piotr Sońko, z zawodu technik telekomunikacyjny należący do partii Ruch Narodowy, której jest tczewskim liderem.
Na liście Trzeciej Drogi, czyli koalicji dwóch partii – Polskiego Stronnictwa Ludowego i Polski 2050 Szymona Hołowni – również umieszczono dwóch mieszkańców Tczewa. Jedynką jest gdańszczanka Agnieszka Buczyńska, która pełni funkcję wiceprzewodniczącej i sekretarza generalnego Polski 2050. Na miejscu piątym znalazł się bezpartyjny tczewianin Tomasz Kajzer – obecny radny Rady Powiatu Tczewskiego, członek Stowarzyszenia Pomorski Ruch Obywatelski „Pro Obywatel” i członek Rady Nadzorczej tczewskiego ZUOS-u. Z zawodu jest kierownikiem ds. marketingu. Pozycję dziewiętnastą zajęła członkini Polski 2050 – tczewianka Sandra Polak, która jest projektantką infrastruktury drogowej.
Listę Lewicy otwiera Katarzyna Kotula, czyli dotychczasowa posłanka z województwa zachodniopomorskiego, która zastąpiła dotychczasową liderkę pomorskiej Lewicy, Beatę Maciejewską. Na omawianej liście znajduje się trzech mieszkańców Tczewa. Adam Piłat wystartuje z miejsca jedenastego. Ten bezpartyjny magister administracji dawniej pełnił funkcję przewodniczącego powiatowych struktur SLD. Obecnie jest sekretarzem Zarządu Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Obywatelskich i Rozwoju Regionalnego w Tczewie. Na miejscu dziewiętnastym znalazł się tczewianin Oskar Ludwiczak, członek partii Lewica Razem, nauczyciel, regionalista i wolontariusz, obecny prezes Oddziału Kociewskiego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Tczewie. Listę na miejscu dwudziestym czwartym zamyka członkini Nowej Lewicy Iwona Ochocka, czyli tczewska przedsiębiorczyni związana m.in. z edukacją, liderka Tczewskiego Strajku Kobiet i społecznik.
Jeśli chodzi o Senat, to żadne duże ugrupowanie nie zgłosiło mieszkańca Tczewa. Prawo i Sprawiedliwość proponuje Kazimierza Janiaka, czyli byłego posła AWS, a obecnie dyrektora oddziału gdańskiego Totalizatora Sportowego. Opozycja w ramach paktu senackiego zgłosiła obecnego senatora Ryszarda Świlskiego, czyli politologa z Cieplewa i członka Platformy Obywatelskiej. Z kolei Konfederacja proponuje menedżera z Pruszcza Gdańskiego, Dominika Mazura, który pełni funkcję sekretarza pruszczańskiego koła Ruchu Narodowego. Do Senatu z ramienia Nowej Demokracji TAK chciała również kandydować obecna posłanka Beata Maciejewska, była liderka Lewicy na Pomorzu, która w wyniku afery podsłuchowej została wykreślona z listy Lewicy. Ostatecznie posłanka zrezygnowała z kandydowania do parlamentu.