Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Tczewskie Retro Granie czyli święto graczy
Nasz Tczew

Tczewskie Retro Granie, czyli święto graczy

W miniony weekend odbyło się Tczewskie Retro Granie 2021. Ponad dwustu uczestników skorzystało z klasycznych automatów do gier, wysłuchało rozmów z gośćmi czy też wzięło udział w zawodach np. w tworzeniu gier. Zwycięzca turnieju w 8 godzin zaprojektował grę zręcznościową z Mostem Tczewskim, lokomotywą Grzegorza Ciechowskiego i skrzatem Samborkiem.

Podczas Tczewskiego Retro Grania każdy miłośnik gier wideo znalazł coś dla siebie. O urozmaicone atrakcje zadbał pomysłodawca eventu i główny organizator. Mowa o naszym redakcyjnym koledze Piotrze Bunkowskim, który kilka lat temu stworzył grę wideo „A Trip to Yugoslavia”, a na co dzień prowadzi program „Graminator”. Impreza, która odbyła się w gmachu Centrum Kultury i Sztuki, została zorganizowana w ramach projektu Centrum Inicjatyw Twórczych dofinansowanego ze środków ministra kultury.

GameJam to turniej, podczas którego uczestnicy w określonym czasie muszą od zera stworzyć nową grę wideo. Podczas Tczewskiego Retro Grania tematem przewodnim była kultura.

Podczas eventu największym zainteresowaniem cieszyły się retro sprzęty. 8 automatów zapewniło Muzeum Arcade Classics z Elbląga. Właściciel elbląskiego muzeum był również gościem panelu dyskusyjnego. Łącznie na scenie Centrum Kultury i Sztuki swoje pasje zaprezentowały trzy osoby: Bartosz Listewnik – redaktor naczelny oficjalnej polskiej strony World of Tomb Raider – www.LaraCroft.PL, Andrzej Krawczyński – kustosz Muzeum Arcade Classics z Elbląga oraz Piotr Bunkowski – organizator Tczewskiego Retro Grania oraz twórca gry „A Trip to Yugoslavia”.

Piotr Bunkowski nie wyklucza, że w przyszłym roku mogłaby się odbyć druga edycja Tczewskiego Retro Grania. Odbiór pierwszej edycji był bardzo pozytywny.