Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Testują autobus elektryczny
Nasz Tczew

Testują autobus elektryczny

W poniedziałek i wtorek mieszkańcy Tczewa mogli za darmo skorzystać z autobusu elektrycznego testowanego na ulicach miasta przez obecnego przewoźnika, spółkę Gryf. Co prawda firma nie wygrała najnowszego, dziesięcioletniego przetargu, ale zamierza udowodnić władzom Tczewa, że można korzystać z autobusów elektrycznych niskim kosztem.

Do tej pory nie udało się wyłonić nowego, tczewskiego przewoźnika, który miałby obsługiwać komunikację miejską w Tczewie przez 10 lat zaczynając od połowy przyszłego roku. Przetarg został niedawno unieważniony i prawdopodobnie wkrótce zostanie ogłoszony kolejny. Jednym z jego warunków jest zapewnienie przez nowego przewoźnika autobusów elektrycznych. Obecny przewoźnik, czyli spółka Gryf z Żukowa, postanowiła udowodnić, że pojazdy elektryczne można utrzymywać niższym kosztem niż zostało to opisane w specyfikacji zamówienia. W poniedziałek na Węźle Integracyjnym testowany autobus został zaprezentowany władzom Tczewa, dyrekcji Zakładu Usług Komunalnych oraz dziennikarzom.

Przypomnijmy, że spółka Meteor, która odpowiadała za komunikację miejską w Tczewie przed firmą Gryf, w 2017 roku również zaprezentowała autobus elektryczny. Także i w tym przypadku nie oznaczało to włączenia pojazdu na stałe do taboru, a jedynie jego krótki test.