Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Wielkanoc po polsku i po ukraińsku
Nasz Tczew

Wielkanoc po polsku i po ukraińsku

W Swarożynie odbył się okrągły, XX Regionalny Przegląd Tradycji i Zwyczajów Wielkanocnych. W pokazie świątecznych dań i ozdób uczestniczyli również goście z Ukrainy, którzy opowiedzieli nam o różnicach pomiędzy tradycjami polskimi a ukraińskimi.

W tegorocznej edycji przeglądu tradycji i zwyczajów wielkanocnych wzięło udział 10 zespołów z powiatu tczewskiego, starogardzkiego oraz z Ukrainy. Wydarzenie po raz kolejny zostało zorganizowane przez Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Swarożynie.

Wielkanoc w kościele prawosławnym wypada w innym terminie niż w kościele katolickim. To jedna z wielu różnic w obchodzeniu tego święta. Są również podobieństwa. Podczas wydarzenia można było również przypomnieć sobie, na czym polegają tradycje wielkanocne ogólnopolskie, jak i lokalne, kociewskie.

Koło Gospodyń Wiejskich w Czarlinie zdobyło nagrodę publiczności, a KGW ze Zblewa nagrodę organizatora. Z kolei wystrój stoiska Domu Pomocy Społecznej w Rudnie został uznany za najatrakcyjniejszy, a DPS z Pelplina zdobył nagrodę za najlepsze wypieki. Wkrótce na antenie Telewizji Tetka pokażemy widzom dłuższą relację z XX Regionalnego Przeglądu Tradycji i Zwyczajów Wielkanocnych.