Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

To on ma być nowym pomorskim konserwatorem
Nasz Tczew

To on ma być nowym pomorskim konserwatorem

Najprawdopodobniej Dariusz Chmielewski ma ponownie zostać Pomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków – tak wynika z doniesień trójmiejskich mediów. Pomorski Urząd Wojewódzki tej informacji dotąd nie potwierdził, jednak nieoficjalnie wiadomo, że już w ubiegłym tygodniu nowa wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz miała podjąć taką decyzję, po której rozpoczęły się procedury w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nie wiadomo, kiedy Chmielewski miałby objąć stanowisko, ponieważ wcześniej musi zakończyć swoje poprzednie zobowiązania.

Dla Dariusza Chmielewskiego będzie to powrót na stanowisko Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, którym wcześniej był w latach 2012-2016. Po dojściu do władzy przez Prawo i Sprawiedliwość odwołano go i na jego miejscu najpierw pojawiła się Agnieszka Kowalska, a później Igor Strzok, który pełnił tę funkcję do grudnia.

Dariusz Chmielewski z wykształcenia jest konserwatorem zabytków, ukończył Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od wielu lat prowadzi firmę świadczącą usługi ochrony zabytków, pracował także w biurze Miejskiego Konserwatora Zabytków w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. Na początku rządów PiS Najwyższa Izba Kontroli i Ministerstwo Kultury miały zastrzeżenia odnośnie jego pracy. Kontrole wykazywały wiele nieprawidłowości, jednak postępowania prokuratorskie zostały umorzone.

Za kadencji Dariusza Chmielewskiego starostwo tczewskie rozpoczęło prace nad odbudową Mostu Tczewskiego. Początkowo Chmielewski akceptował nowoczesny wariant odbudowy tego zabytku, jednak po sprzeciwie mieszkańców Tczewa i na wniosek Społecznego Komitetu Odbudowy Mostu ówczesny starosta tczewski Tadeusz Dzwonkowski przekonał konserwatora do zmiany decyzji i wyboru historycznego wariantu odbudowy.