Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

zaproszenie 11 listopada
Nasz Tczew

Uroczystości, koncert i terenowa gra w Święto Niepodległości

W piątek 11 listopada obchodzić będziemy 104 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Na obchody narodowego święta zapraszają władze Tczewa jak i gminy Tczew. W naszej okolicy odbędą się oficjalne uroczystości patriotyczne oraz imprezy towarzyszące – takie jak koncert czy gra terenowa.

Władze Tczewa zapraszają o godzinie 11.00 na uroczystą mszę świętą w intencji ojczyzny jaka odbędzie się w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego. Po mszy na Placu Hallera mieszkańcy wraz z przedstawicielami samorządu i lokalnych instytucji odśpiewają hymn Polski. Stamtąd w uroczystym przemarszu udadzą się pod pomnik Józefa Piłsudskiego, pod którym delegacje złożą kwiaty i zapalą znicze. Finałem oficjalnych uroczystości będzie spotkanie patriotyczne przy pomniku Pamięci Poległych za Niepodległość na cmentarzu przy ul. 30 Stycznia. Organizatorzy zapraszają do udziału wszystkich mieszkańców Tczewa, zachęcają do zabrania ze sobą narodowych flag i przyozdobienia ubrań biało-czerwonymi kotylionami.

Podobną uroczystość zaplanowano tego dnia w Rokitkach. Mieszkańcy tej i pobliskich miejscowości z przedstawicielami władz gminy Tczew spotkają się o godzinie 14.00 na uroczystej mszy świętej w szkole podstawowej w Rokitkach, następnie około godziny 15.00 udadzą się pod obelisk ku czci pamięci ofiar reżimu hitlerowskiego i stalinowskiego. Po odśpiewaniu hymnu i kilku okolicznościowych przemówieniach udadzą się do pobliskiej świetlicy na poczęstunek.

W ramach obchodów narodowego święta w piątek 11 listopada o godzinie 17.00 w Centrum Kultury i Sztuki odbędzie się koncert zatytułowany “Vivat Niepodległa”.
W pierwszej części z towarzyszeniem orkiestry kameralnej Progress dyrygowanej przez Szymona Morusa wystąpi na klarnecie solista Andrzej Wojciechowski. W drugiej części orkiestra Progress zaprezentuje wielkie przeboje polskiej muzyki filmowej. Koncert jest biletowany, ale wejściówki są bezpłatne.

W inny sposób będzie można świętować w Malborku, gdzie jedenastego listopada odbędzie się gra terenowa, organizowana przez tutejsze Wojskowe Centrum Rekrutacji. Na trasie maksymalnie pięcioosobowe zespoły znajdą wiele różnorodnych zadań do pokonania i będą mogły także wykonać sportowe ćwiczenia ze złotą medalistką igrzysk olimpijskich Idą Baumgart-Witan. Start wojskowej gry o godzinie 10.00 przed bramą główną malborskiego zamku przy ul. Starościńskiej. Obowiązują wcześniejsze zapisy.