Rząd wprowadził nowe przepisy, które dotyczą wszystkich właścicieli oraz zarządców budynków. Do końca marca należy zgłosić dany obiekt, jeśli na jego terenie znajduje się schron lub miejsce ukrycia. Jednocześnie rząd oczekuje od samorządów budowy nowych schronów, na co lokalne władze nie mają środków.
W latach 2022-23 w całym kraju ponad 13 tysięcy strażaków zinwentaryzowało prawie 235 tysięcy budynków, w wyniku czego sporządzono listę schronów, ukryć oraz miejsc doraźnego schronienia. Okazuje się, że to za mało. W grudniu ubiegłego roku Sejm uchwalił Ustawę o Ochronie Ludności i Obronie Cywilnej, która nakłada obowiązek na wszystkich właścicieli oraz zarządców budynków, jeśli na ich terenie znajduje się schron lub miejsce ukrycia. Powinni oni zgłosić ten fakt do 31 marca.
Z mapy udostępnionej kilka lat temu przez Państwową Straż Pożarną wynika, że w Tczewie najwięcej jest obiektów o najniższej kategorii budowli ochronnej, czyli miejsc doraźnego schronienia. Są to przede wszystkim piwnice pod blokami, wieżowcami i kamienicami. Najbardziej znany tczewski schron znajduje się pod Szkołą Podstawową nr 8, jednak nie jest on przeznaczony dla mieszkańców. Powstał w 1974 roku i miał zapewnić czterdziestu osobom, w tym prezydentowi miasta oraz innym najważniejszym urzędnikom, możliwość zarządzania Tczewem np. na wypadek konfliktu zbrojnego. Rząd chce walczyć z małą liczbą schronów w Polsce, dlatego oczekuje od samorządów budowę nowych obiektów. Problem w tym, że póki co nie wiąże się to z żadnym dofinansowaniem. W aktualnie istniejących w Tczewie schronach zmieściłoby się zaledwie kilkaset osób.
Polski rząd apeluje, aby zgłaszać te obiekty, które w przeszłości działały jako schrony, w tym te poniemieckie, a także te wybudowane po wojnie oraz te które już są w rejestrze. Ważne jest, aby zgłaszać wyłącznie obiekty, które rzeczywiście spełniały funkcję ochronną, a nie zwykłe piwnice czy inne nieprzystosowane miejsca.
Jak zgłosić posiadanie schronu w Tczewie? Do 31 marca należy wysłać maila na adres: wzk2@um.tczew.pl. W treści należy zawrzeć kilka kluczowych informacji, takich jak: adres nieruchomości lub numer działki, tytuł prawny do nieruchomości, a także dane kontaktowe osoby zgłaszającej.