Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

170 lat temu rozpoczęto budowę mostu
Nasz Tczew

170 lat temu rozpoczęto budowę mostu

Za nami 170. rocznica rozpoczęcia budowy Mostu Tczewskiego, która upłynęła pod znakiem politycznych przepychanek podczas wielogodzinnej sesji Rady Powiatu Tczewskiego. Społecznicy nie zapomnieli o okrągłej rocznicy i zorganizowali spotkanie w Lisewie Malborskim. Mieszkańcy liczą na to, że Zarząd Powiatu złoży do Polskiego Ładu wniosek o dofinansowanie dokończenia odbudowy zabytku.

27 lipca 1851 roku król Prus uroczyście wmurował kamień węgielny pod budowę Mostu Tczewskiego, który został otwarty 6 lat później. Król do kamienia włożył kapsułę czasu, w której ukryto 10 monet oraz dwa pergaminy z opisem technicznym powstającej konstrukcji. Zabytki te zostały odkryte 2 lata temu, a dziś można je oglądać w Fabryce Sztuk. Właśnie w tej placówce we wtorek miała się odbyć konferencja z okazji 170. rocznicy. Wydarzenie się nie odbyło, ponieważ na ten sam dzień nowa przewodnicząca Rady Powiatu Tczewskiego zwołała wyjątkowo długą, wielogodzinną sesję. Barbara Kamińska wyjaśniła nam, że gdy wybierała termin sesji, nikt jej nie poinformował o planowanych obchodach. Wtorkowa sesja trwała 8,5 godziny. W jej pierwszej połowie radni przyjęli okolicznościowy apel Społecznego Komitetu Odbudowy Mostu skierowany do Zarządu Powiatu Tczewskiego. Społecznicy proszą o złożenie wniosku do rządowego funduszu Polski Ład na dofinansowanie realizacji II etapu odbudowy Mostu Tczewskiego. W piśmie czytamy, że:

„Złożenie przez Zarząd Powiatu wniosku do Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych będzie weryfikacją deklaracji składanych przez parlamentarzystów oraz byłych lub obecnych członków rządu, którzy od wielu lat składali obietnice związane z pozyskaniem środków na dokończenie odbudowy mostu (…) Pokażmy wspólnie, że warto ponad podziałami odbudowywać zabytki zniszczone 80 lat temu podczas II wojny światowej. Rząd wspiera odbudowę Pałacu Saskiego, liczymy na to, że przejmie odpowiedzialność również za Most Tczewski i umożliwi dokończenie odbudowy całego obiektu, wraz ze stworzeniem filii Muzeum II Wojny Światowej”.

Choć radni przyjęli apel SKOM-u niemal jednomyślnie, nikt w tej sprawie nie zabrał głosu. Kilku radnych wspomniało podczas długiej sesji o moście, ale nie w kontekście rocznicy czy walki o kolejne środki. Zamiast tego mieszkańcy obserwowali polityczne, słowne przepychanki na temat tego, kto odpowiada za patową sytuację Mostu Tczewskiego, którego odbudowa została 2 lata temu wstrzymana przez pomorskiego konserwatora.

W związku z tym, że oficjalne obchody zostały odwołane, Dawny Tczew i SKOM zorganizowały kameralne spotkanie z mieszkańcami w Lisewie Malborskim na temat historii i przyszłości mostu. W spotkaniu w Lisewie wzięła udział posłanka Koalicji Obywatelskiej, Małgorzata Chmiel, która równo rok temu wraz z posłanką Agnieszką Pomaską złożyła projekt specustawy na temat przejęcia mostu przez Skarb Państwa. Od roku projekt ten tkwi w tak zwanej sejmowej zamrażarce. Społecznicy liczą na to, że jeśli rząd nie przekaże obiecanych środków np. z rezerwy premiera, to mógłby przekazać poprzez Polski Ład. Czy Zarząd Powiatu skorzysta z tej opcji – przekonamy się wkrótce.