Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Wielomilionowe dotacje na most i basen
Nasz Tczew

Wielomilionowe dotacje na most i basen

Po trzech latach oczekiwania nareszcie są. Mowa o częściowych środkach na dokończenie odbudowy Mostu Tczewskiego w wysokości 62 milionów złotych, które rząd zagwarantował w drugiej edycji Polskiego Ładu. Z tego samego programu 25 milionów popłynie na rozbudowę basenu w Tczewie.

W poniedziałek Kancelaria Premiera ogłosiła wyniki drugiego rozdania Polskiego Ładu. Łącznie samorządy w całej Polsce otrzymają 30 miliardów złotych na realizację inwestycji strategicznych. Województwu pomorskiemu zagwarantowano 1,5 miliarda złotych, dzięki którym zostanie zrealizowanych 245 zadań. W przypadku powiatu tczewskiego kwota niemal 62 milionów złotych zostanie przeznaczona na dokończenie drugiego etapu odbudowy Mostu Tczewskiego, która została wstrzymana w 2019 roku przez pomorskiego konserwatora zabytków. Społeczny Komitet Odbudowy Mostu wraz z tysiącami mieszkańców, którzy podpisali się pod petycją #MostTczewskiJakWesterplatte, od trzech lat przekonywał, że potrzeba jednorazowej dotacji wynoszącej ponad 200 mln zł, aby ostatecznie zakończyć inwestycję. Poseł Kazimierz Smoliński obiecywał, że całościowa kwota mogłaby zostać zagwarantowana np. dzięki rezerwie premiera. Celu tego nie udało się osiągnąć. Po raz kolejny powiat tczewski otrzyma tylko część potrzebnej kwoty.

Na całkowitą odbudowę Mostu Tczewskiego potrzeba ponad 210 mln zł, co oznacza, że prócz zagwarantowanych obecnie ponad 60 milionów nadal brakuje 150. Powiat planuje jeszcze w tym roku ogłosić przetarg dysponując łącznie 65 milionami złotych. Nieco ponad 3 miliony wkładu własnego ma zapewnić Ministerstwo Kultury poprzez Muzeum II Wojny Światowej. W chwili obecnej w czasie stale rosnącej inflacji i wzrostu cen nie wiadomo, co konkretnie uda się wykonać za 65 milionów. Starostwo zakłada, że powinno to być przeniesienie powojennego przęsła ESTB na tczewski brzeg Wisły i jego wyeksponowanie oraz budowa jednego spośród dwóch nurtowych przęseł. Starosta już zapowiada, że będzie ubiegał się o kolejne miliony złotych na most z kolejnych edycji Polskiego Ładu.

Dobrą wiadomość otrzymał również samorząd Tczewa. Miasto uzyskało 25 mln zł dotacji na rozbudowę kompleksu basenu przy ul. Wojska Polskiego. Jeszcze niedawno urząd szacował, że inwestycja będzie łącznie kosztować 30 mln zł, ale obecnie w dobie inflacji i wzrostu cen mówi się nawet o 40 milionach. Prezydent już ma plan, jak zdobyć brakujące środki.