Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Wiślana Odyseja dotarła na Pomorze
Nasz Tczew

Wiślana Odyseja dotarła na Pomorze

Przez Tczew przebiegł szlak Wiślanej Odysei, czyli akcji ekologicznej, mającej na celu zwrócenie uwagi na zanieczyszczenie królowej polskich rzek śmieciami. Odyseja zakończy się 8 października nad Mewią Łachą w Mikoszewie.

Wiślana Odyseja to już trzecia duża akcja z cyklu ekologicznych przedsięwzięć organizowanych w ramach kampanii #mniejplastiku. W 2020 r. odbyła się Bałtycka Odyseja, czyli sprzątanie plaż wzdłuż całego polskiego wybrzeża. Rok później w ramach Górskiej Odysei wolontariusze sprzątali szlaki turystyczne wzdłuż południowej granicy Polski. W tym roku pomysłodawca Odysei, czyli ekolog Dominik Dobrowolski, od stycznia wraz z ekowolontariuszami podróżuje wzdłuż Wisły pieszo, kajakiem, na rowerze lub na rolkach. Wszystkie te trzy akcje łączy potrzeba zwrócenia uwagi na nadmiar plastikowych odpadów w środowisku, a szczególnie w wodzie.

Dominik Dobrowolski w styczniu rozpoczął swoją Wiślaną Odyseję od źródeł rzeki. Następnie zawędrował m.in. do Krakowa, Kazimierza Dolnego, Warszawy, Torunia i Grudziądza. We wrześniu dotarł na rolkach do Tczewa, gdzie opowiadał napotkanym mieszkańcom, jakie śmieci spływają Wisłą do Bałtyku. Ekolog od 2020 r. posprzątał już 500 km nadmorskich plaż w ramach Bałtyckiej Odysei, 800 km szlaków górskich podczas Górskiej Odysei i 1000 km terenów wzdłuż Wisły w trakcie aktualnej Wiślanej Odysei. Dominik Dobrowolski ostrzega, że podoba tragedia, do której niedawno doszło na Odrze, może także zdarzyć się na Wiśle, jeśli wciąż będziemy zaśmiecać i zatruwać królową polskich rzek. Ekolog jest zdania, że plastikowe i szklane butelki powinny być w Polsce objęte wysoką kaucją, dzięki czemu nie byłyby wyrzucane gdzie popadnie, a byłyby zwracane do sklepów. Aby było to możliwe, potrzebne są niezbędne zmiany w prawie.

Wielki finał wszystkich trzech Odysei nastąpi w sobotę 8 października przy ujściu Wisły, nad Mewią Łachą w Mikoszewie. Wszystkie szczegóły dotyczące Wiślanej Odysei można znaleźć na stronie mniejplastiku.pl oraz w mediach społecznościowych: facebook.com/WislanaOdyseja.