Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Jesienią bądźmy bezpieczniejsi na drogach, nośmy odblaski – apelują policjanci
Nasz Tczew

Z odblaskami jesteśmy bezpieczniejsi

Jesienią wcześniej zapada zmierzch, częściej pada deszcz, a rano długo utrzymuje się mgła. Te zjawiska powodują, że użytkownicy dróg, głównie piesi i rowerzyści są mniej widoczni, a tym samym bardziej niż o innej porze roku narażeni są na potrącenia czy przejechanie przez pojazdy. Policjanci apelują o rozwagę i proszą o zakładanie elementów odblaskowych.

Wystarczy mały element odblaskowy, by poprawić bezpieczeństwo. Przy prędkości 90 km/h w czasie 1 sekundy kierowca pokonuje 25 m drogi. Nie ma więc szans na odpowiednią reakcję. Pieszy wyposażony w odblask widoczny jest nawet z odległości 150 m. To może uratować pieszemu życie.

Kamizelka odblaskowa, opaska, breloczek, czy nawet zwykła latarka sprawiają, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będziemy lepiej widoczni dla jadącego kierowcy. Według policyjnych statystyk w okresie od listopada do marca popołudniami i wieczorem na drogach powiatu tczewskiego dochodzi do wypadków z udziałem pieszych, częściej niż w pozostałych porach roku – informuje Dawid Krajewski z komendy powiatowej policji, który przypomina.

Należy pamiętać, że:
Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym art. 11 pkt. 4a mówi, że pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba, że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

Mundurowi w trosce o bezpieczeństwo najmłodszych tczewian oraz seniorów prowadzą spotkania, na których uczą i przypominają zarazem o potrzebie noszenia elementów odblaskowych.