Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Zabierz głos w sprawie Parku Miejskiego
Nasz Tczew

Zabierz głos w sprawie Parku Miejskiego

Tczewski ratusz zaprezentował koncepcję nowego zagospodarowania zabytkowego Parku Miejskiego. Do najbliższego piątku 18 grudnia mieszkańcy mogą w drodze internetowych konsultacji społecznych wnosić swoje uwagi i zadawać pytania. W przyszłym roku powstanie projekt przebudowy parku, a w kolejnych latach dojdzie do realizacji inwestycji.

Na zlecenie ratusza projektantka polecona przez Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków stworzyła koncepcję rewitalizacji Parku Miejskiego, który powstał pod koniec XIX wieku. Na podstawie analiz historycznych, archiwalnych dokumentów, zdjęć oraz wytycznych konserwatora powstała koncepcja dążąca do przywrócenia historycznego charakteru założenia parkowego, przy jednoczesnym zaadaptowaniu go do współczesnych potrzeb.

Niektóre elementy obecnego parku zostałyby znacznie zmienione. Pojawiłaby się restauracja i lodziarnia oraz wiele kwiatów, a betonowa fontanna z żabkami zostałaby przekształcona w naturalny staw. Żabki miałyby pozostać, choć byłyby przestawione ze środka zbiornika na jego brzegi. Są też obiekty, które zostałyby zlikwidowane.

Prezydent zaprasza wszystkich mieszkańców do wnoszenia uwag i zadawania pytań poprzez stronę park.tczew.pl.

Do koncepcji parku zaprezentowanej przez ratusz odnieśli się społecznicy z Ruchu Inicjatyw Obywatelskich Tczewa, którzy już w 2016 roku wypracowali wspólnie z prezydentem koncepcję miejsko-społeczną. Społecznikom podoba się nowa wizja projektantki, aczkolwiek mają do niej kilka drobnych uwag. Więcej na ten temat, a także o kontrowersyjnej wytycznej konserwatora, który nie zgadza się na ścieżki rowerowe wewnątrz parku, powiemy w kolejnym wydaniu „Naszego Tczewa”.