W ramach rewitalizacji naszego miasta na osiedlu Zatorze zostaną wyremontowane wszystkie ulice. Zadanie podzielono na trzy etapy. Właśnie rozpoczął się pierwszy.
Przebudowa ulic Zatorza to ostatni element wieloletniego programu “Miasto od nowa – rewitalizacja Starego Miasta i Zatorza” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
To nieduże osiedle popularnie nazywane Kozen fyrtel, w skrócie kozen, powstało pod koniec dziewiętnastego wieku. Wyróżnia się charakterystyczną, zabytkową już dziś zabudową i siatką ulic wciśniętą między tory kolejowe a Kanał Młyński.
Ożywianie Zatorza to szereg inwestycji, realizowanych przez władze Tczewa od kilku lat. Na początek rewitalizacji zagospodarowano przestrzenie zaniedbane. Powstały miejsca do zabawy i sportowej rekreacji. Na zielonym terenie przy ulicy Łąkowej, wybudowano ogrodzony plac zabaw dla dzieci i ich opiekunów to taki osiedlowy skwer. Niedaleko od tego miejsca, przy ulicy Żuławskiej, był zapuszczony teren po wyburzonym domu. Zbudowano tu plac do trenowania dla młodzieży, tak zwany street workout.
W tym roku oddano do użytku klub rodzinny Zatorze. W miejsce pustostanu, rudery wybudowano nieduży, ale nowoczesny kompleks na rzecz placówki środowiskowo-sąsiedzkiej. Naprzeciwko w miejsce innego starego budynku niebawem będzie otwarty nowy Środowiskowy Dom Samopomocy.
Ostatnim elementem tego etapu programu rewitalizacji będzie poprawa infrastruktury – konkretnie remont ulic, który ma sprawić, że osiedle będzie ładniejsze i przede wszystkim bezpieczniejsze. Projekt związany jest z poprawą stanu dróg, a także objęciem osiedla systemem kamer. Inwestycję podzielono na etapy. miała ropocząć się wiosną, ale ostatcznie wystartowała niedawno, w listopadzie. Miasto jako inwestor reprezentuje Zakład USług Komunalnych. O zadaniu mówi nam Marcin Górny , kierownik Miejskiego Zarządu Dróg działającego w strukturze tczewskiego ZUK-u.
Wykonawcą pierwszego etapu przebudowy ulic Zatorza jest firma Eurovia, która wykona zadanie za blisko 6 milionów 300 tysięcy złotych. Ten etap obejmuje przebudowę ulic Wilczej, Półwiejskiej, Młyńskiej i Prostej. W zakres inwestycji, oprócz nowych nawierzchni dróg i chodników wchodzi: zbudowanie sieci kanalizacji deszczowej, sanitarnej, wodociągowej, gazowej, energetycznej, oświetlenia drogowego oraz system monitoringu.