Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Zobacz zdjęcia z pogrzebu pomordowanych Polaków
Nasz Tczew

Zobacz zdjęcia z pogrzebu pomordowanych Polaków

Tczewska Skarbnica, czyli wirtualna biblioteka, wzbogaciła się o kolejne cenne zdjęcia. Mowa o niemal siedemdziesięciu fotografiach, które przedstawiają przebieg pogrzebu z 1 listopada 1945 roku, będącego jednocześnie kilkutysięczną, patriotyczną manifestacją. Tego dnia w Tczewie pochowano pomordowanych przez Niemców tczewian.

Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie udostępniła na stronie Skarbnicy zdjęcia z pochówku mieszkańców Tczewa, którzy zostali zamordowani przez Niemców jesienią 1939 roku m.in. na terenie dawnych koszar (LINK do Skarbnicy). Pod koniec października 1945 roku odbyła się ekshumacja pomordowanych, a kilka dni później, konkretnie 1 listopada, odbył się uroczysty pogrzeb.

Dzięki kolekcji niemal 70 zdjęć mieszkańcy współczesnego Tczewa mogą zobaczyć, jak bardzo miasto zmieniło się w ciągu ostatnich 76 lat. Jest to możliwe, ponieważ fotograf uwiecznił całą procesję pogrzebową przebiegającą wieloma ulicami, np. ulicą Sobieskiego czy 30 Stycznia. Ciekawostką jest fakt, że msza odbyła się w miejscu, które dziś jest nie do poznania. Mowa o skrzyżowaniu ulic Wojska Polskiego i Sobieskiego, czyli o okolicy Retmana. W 1945 roku w tym miejscu znajdowało się puste pole, na którym zebrał się kilkutysięczny tłum. Pogrzeb pomordowanych był wówczas jednocześnie formą manifestacji.