Tetka Tczew - Twoja lokalna telewizja!

81 lat temu wojna wybuchła w Tczewie

1 września tczewianie upamiętnili 81. rocznicę wybuchu II wojny światowej w sąsiedztwie Mostów Tczewskich. W trakcie uroczystości po raz kolejny podkreślono, że wojna rozpoczęła się właśnie w Tczewie, gdzie pierwsze niemieckie bomby spadły kilka minut wcześniej niż na Westerplatte i Wieluń.

Tczewskie uroczystości tradycyjnie odbyły się przy obelisku na Skwerze Bohaterów Szymankowa. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych, kolejarze, celnicy, samorządowcy miasta i powiatu, parlamentarzyści, duchowieństwo oraz Harcerska Orkiestra Dęta. W tym roku ze względu na epidemię koronawirusa uroczystości były dużo skromniejsze, z mniejszą liczbą zaproszonych gości. Z tego samego powodu na bulwarze nie odbył się Piknik Historyczno-Militarny.

Uroczystość tradycyjnie poprowadziła dziennikarka Anna Popek oraz miejski radny i historyk Kazimierz Ickiewicz, który przypomniał, że to właśnie w Tczewie II wojna światowa rozpoczęła się najwcześniej. 1 września 1939 roku o godzinie 4:34 niemieckie lotnictwo zrzuciło bomby w sąsiedztwie Mostów Tczewskich i dawnego dworca. Po godzinie 6 polscy żołnierze zdecydowali o wysadzeniu obu mostów, aby uniemożliwić Niemcom przetransportowanie wojsk na zachodni brzeg Wisły.

Prezydent Polski, który był w Tczewie dwa lata temu, w tym roku uczestniczył w uroczystościach na Westerplatte. W trakcie przemówienia zapomniał wspomnieć o Tczewie, jako miejscu, gdzie wybuchła II wojna światowa. Podczas tczewskiego wydarzenia głos zabrał między innymi sekretarz stanu z Kancelarii Prezydenta, który odczytał list Andrzeja Dudy.

We wtorkowych uroczystościach uczestniczył również poseł Kazimierz Smoliński, który odczytał list od premiera Mateusza Morawieckiego. Przemawiał również prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki. Po przemowach żołnierze oddali salwę honorową. Pod koniec uroczystości delegacje złożyły kwiaty pod obeliskiem poświęconym bohaterskim żołnierzom 2. Batalionu Strzelców, obrońcom mostów na Wiśle, polskim celnikom i kolejarzom z Szymankowa.

1 września w ramach uroczystości odbyło się również widowisko w Centrum Kultury i Sztuki. Mowa o Teatrze Piasku Tetiany Galitsyny. Telewizja Tetka zarejestrowała to wydarzenie, które dziś w godzinach od 18 do 24 będzie można zobaczyć na kanale Tetki w serwisie YouTube. Emisja na antenie Telewizji Tetka odbędzie się w sobotę 5 września w przedpołudniowym paśmie po retransmisji sesji Rady Miejskiej. Orientacyjnie będzie to między godziną 11 a 12.

Podobne wpisy

Nasz program na dziś:

Dzisiejszy program w przygotowaniu
Radio Tczew 100,8 FM

Nasz program na dziś:

Dzisiejszy program w przygotowaniu
Radio Tczew 100,8 FM

Newsletter