Tetka Tczew - Twoja lokalna telewizja!

Czytelniczy Ekspress w Azji

Wojciech Jurojć podróżnik i autor bestselerowej książki o Azji był pierwszym gościem spotkań autorskich organizowanych w ramach projektu Czytelniczy Ekspres. Impreza odbyła się głównej siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie.

Czytelniczy Ekspress to wielowątkowy projekt tczewskiej placówki, który uzyskał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jednym z elementów akcji są spotkania autorskie i lekcje biblioteczne ze znanymi literatami, na które zostali zaproszeni autorzy poczytnych książek, niektórzy bardzo znani. Bohater pierwszego spotkania to Wojciech Jurojć – podróżnik zakochany w Azji, autor książki „Gdzie raki zimują. Spotkania w Azji”. Dyrektor MBP w Tczewie Krzysztof Korda w programie Rozmowa o… przyznał, że organizatorzy Czytelniczego Ekspresu początkowo nie wiedzieli, że Jurojć to rodowity tczewianin.

Sala wypełniła się miłośnikami podróżniczych publikacji, ale też znajomymi Jurojcia.
Tematem rozmowy, ilustrowanej fotografiami, były podróże do Chin, Iranu, Wietnamu, Tajlandii, Laosu, Kambodży. Jurojć opowiadał o blaskach i cieniach kultury azjatyckiej, o tym, co intrygujące, wyjątkowe, ale też o tym co zadziwiające i dla przeciętnego europejczyka niezrozumiałe. Jurojć wyraźnie oddzielił turystykę wypoczynkową, przebywanie w hotelach, od podróżowania samodzielnego, świadomego poznawania, z którym wiąże się też wiele trudów, barier i niespodzianek. Zarówno w książce jak i podczas spotkania była mowa o przeciwnościach, ale przezwyciężaniu ich, odwadze, poszukiwaniu mniej znanych miejsc i poznawaniu obyczajów, kultury. Podczas spotkania sporo było praktycznych uwag i wskazówek – wszystko po to, by zachęcić do samodzielnego podróżowania po Azji.

Przypomnijmy, że Czytelniczy Ekspres to lokomotywa ciągnącą 4 wagony: przygodę, porady, kryminał oraz fantastykę. Na 16 maja kolejne spotkanie z podróżnikiem Karolem Lewandowskim , a czytelnicy już nie mogą się doczekać jesiennych spotkań ze znanymi, a nawet kultowymi, pisarzami takimi jak Andrzej Pilipiuk, Jolanta Knitter-Zakrzewska czy Marek Krajewski.

Podobne wpisy