Tetka Tczew - Twoja lokalna telewizja!

Fortepian odzyskał dawny blask

Koncertowy fortepian niemieckiej firmy Bechstein, który od 1897 roku stoi w auli szkoły podstawowej numer pięć, został odrestaurowany i wrócił do tczewskiej placówki. Wygląda i brzmi imponująco.

Niewiele osób miało świadomość, że w Szkole Podstawowej nr 5 znajduje się fortepian koncertowy renomowanej firmy Carla Bechsteina, który ma 127 lat. Tczewska instruktor gry na pianinie Bożena Bieniek należała do tych, którzy nie mieli o tym pojęcia. gdy zobaczyła fortepian zachwyciła się instrumentem, była zdziwiona, że mamy w Tczewie taki skarb.
Ręcznie wykonany fortepian marki Bechstein to produkt firmy o światowej renomie. Trafił do budynku szkoły przy ulicy Obrońców Westerplatte w Tczewie w 1897 roku. Tu służył wielu pokoleniom uczniów. Jednak od wielu lat nie był poddawany zabiegom renowacyjnym i w zasadzie stał się niemal wrakiem. Specjaliści od konserwacji instrumentów klawiszowych stwierdzili, że da się go uratować.

Pani dyrektor SP 5 Gabriela Makać przekonała społeczność szkolną do odrestaurowania tego unikatowego fortepianu. Akcję, w zasadzie misję, uratowania zabytku połączono z 90-leciem piątki, które przypada w tym roku.

Kompleksowe odrestaurowanie instrumentu wyceniono na blisko 50 tysięcy złotych. Ze środków szkoły i społecznej zbiórki, między innymi za pośrednictwem portalu zrzutka.pl zebrano blisko 17 tysięcy złotych. Gabriela Makać zdecydowała jednak, żeby fortepian trafił do specjalistów. Renowacji podjęła się firma Sławomira Rosy z Godzieszy Wielkich koło Kalisza. Kilka dni temu fortepian wrócił do swojej auli – jest całkowicie odmieniony, odzyskał dawny blask.

Podobne wpisy

Nasz program na dziś:

Dzisiejszy program w przygotowaniu
Radio Tczew 100,8 FM

Nasz program na dziś:

Dzisiejszy program w przygotowaniu
Radio Tczew 100,8 FM

Newsletter