Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

pesele ukraina
Nasz Tczew

W Tczewie sprawnie wyrabiają obywatelom Ukrainy PESELE

Od 16 marca uchodźcy z Ukrainy mają możliwość uzyskania w trybie przyspieszonym numeru PESEL, który umożliwi między innymi podjęcie legalnej pracy czy uzyskanie świadczeń socjalnych. Numery PESEL wydają jednostki samorządowe. W Urzędzie Miejskim w Tczewie do wtorku w Wydziale Spraw Obywatelskich nadano Ukraińcom blisko 300 takich numerów.

Uchodźcy z Ukrainy mogą składać wnioski o nadanie numeru PESEL od 16 marca. PESEL umożliwia m.in. legalną pracę lub prowadzenie działalności gospodarczej, korzystanie z usług medycznych i świadczeń rodzinnych, także założenie konta w banku. Wniosek można złożyć w dowolnym urzędzie gminy na terenie kraju. W Urzędzie Miejskim w Tczewie pomoc uchodźcom potraktowano priorytetowo i pracę wydziału spraw obywatelskich zorganizowano w taki sposób, żeby wydać jak najwięcej numerów pesel.

Okazuje się, że możliwości tczewskiego urzędu miejskiego są większe niż sąsiednich. Dla przykładu w urzędzie Gminy Tczew uchodźcy są umawiani na konkretne terminy i kolejka szybko przekroczyła miesiąc oczekiwania. 23 marca można było tam umówić uchodźcę na wydanie numeru PESEL dopiero na 12 maja.