Tetka Tczew - Twoja lokalna telewizja!

Historia Szkoły Morskiej na kartach książki

Za nami rok 2020, podczas którego obchodziliśmy nie tylko stulecie powrotu Tczewa do Polski, ale i stulecie Szkoły Morskiej, która początkowo znajdowała się właśnie w naszym mieście. Historyk Kazimierz Ickiewicz na kartach swojej najnowszej książki podsumował dzieje morskiej placówki w Tczewie.

Sto jeden lat temu po powrocie Pomorza do Polski władze zdecydowały o potrzebie stworzenia Szkoły Morskiej, która wyszkoliłaby młode pokolenie. Wybór padł na Tczew, który wówczas znajdował się blisko granicy z Wolnym Miastem Gdańskiem. 17 czerwca 1920 roku oficjalnie otwarto Szkołę Morską w Tczewie w budynku wzniesionym na potrzeby szkoły żeńskiej w 1911 roku. W 1930 roku Szkoła Morska została przeniesiona do Gdyni, gdzie znajduje się do dziś pod nazwą Uniwersytetu Morskiego. W grudniu Miejska Biblioteka Publiczna wyemitowała internetowy wykład poświęcony stuleciu Szkoły Morskiej, który przygotował tczewski historyk Kazimierz Ickiewicz.

Cały 40-minutowy wykład Kazimierza Ickiewicza można zobaczyć w serwisie YouTube na kanale Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie. Więcej informacji można znaleźć w najnowszej książce Kazimierza Ickiewicza zatytułowanej „Szkoła Morska w Tczewie w latach 1920-1930”. Jest to publikacja o charakterze popularnonaukowym skierowana głównie do młodzieży, mieszkańców Tczewa oraz środowiska Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Praca została podzielona na kilka rozdziałów.

Książka została wydana w pięciuset egzemplarzach. Została sfinansowana m.in. przez samorząd powiatowy, miejski i Uniwersytet Morski. Publikacja nie trafi do sprzedaży. Można się z nią zapoznać w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Wkrótce na Facebooku na profilach Powiatu Tczewskiego, Telewizji Tetka i Radia Tczew pojawią się informacje, w jaki sposób pasjonaci historii będą mogli zdobyć egzemplarz książki do własnej biblioteczki.

Podobne wpisy

Nasz program na dziś:

Dzisiejszy program w przygotowaniu
Radio Tczew 100,8 FM

Nasz program na dziś:

Dzisiejszy program w przygotowaniu
Radio Tczew 100,8 FM

Newsletter