Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

tydzień kociewski
Nasz Tczew

Muzyka i poezja Tygodnia Kociewskiego

W ramach jedenastej edycji Festiwalu Twórczości Kociewskiej imienia Romana Landowskiego zorganizowano szereg wydarzeń kulturalnych. Tydzień Kociewski otworzyły dwa koncerty. Na pierwszym z nich wystąpił zespół Ajagore i specjalny gość Grażyna Łobaszewska. Podczas drugiego, zatytułowanego Muzyczny Koktajl twórców z naszego regionu, zaprezentowały się cztery formacje oraz recytatorzy.

Festiwal Twórczości Kociewskiej był znakomitą okazja by przypomnieć płytę zespołu Ajagore “Zimowe sny”, wydana w 2009 roku. Ten wyjątkowo klimatyczny folkowy materiał zyskał bardzo dużo sympatyków. Zespół zrealizował go do słów utworów autorstwa nieżyjącego kociewskiego regionalisty, twórcy prozy i poezji Romana Landowskiego – patrona festiwalu. Zespół złożony z tczewskich muzyków Sławomira Kornasa, Macieja Kortasa i Michała Szczeblewskiego zaprosił do studia blisko 20 gości, wśród nich było wielu znakomitych polskich artystów.Jedną nich była Grażyna Łobaszewska. Piosenka przed snem w jej wykonaniu okazała się perełką albumu i przebojem. Koncert w Fabryce Sztuk przypominający płytę “Zimowe sny” zainaugurował festiwalowy Tydzień Kociewski.

Pod tytułem poetycko-muzyczny koktail twórców i wykonawców z Kociewia krył się wieczór z róznorodnymi stylistycznie wsytepami w Fabryce Sztuk. Zamysłem organizatorów z Twarzystwa Miłosników Ziemi Tczewskiej było pokazanie współczesnego kolorytu obecnych twórców, których łaczy jednak czerpanie z kociewskich wzorców i z twórczości autorów naszego regionu. na początek wmożna było wysłuchac recytacji laureatów kociewskich festiwali, z było a kogo wybierać, bowiem w dziesięciu poprzednich edycjach wystąpiło wielu bardzo utalentowanych aktorów-recytatorów. nastepnie piosenke podwórkową-uliczną z humorystycznym o swojskim zabarwieniem zaprezentowała Wesoła kapela ze swoim liderem Frankiem Zakrzewskim.

Następnie na scenie pojawili się muzycy i aktorzy starogardzkiego Teatru Kuźnia Bracka. Utwory jakie zaprezentowali są treścią ich muzycznych tematycznych spektakli. Muzyka niesiona emocjami poezji, akustycznymi dźwiękami oraz silnymi i delikatnymi zarazem wokalami. Kuźnia Bracka zwieńczy festiwal kociewski w piątek prezentacja spektaklu “Ave Patria” w Centrum Kultury i Sztuki.
Następnie pojawiła się formacja można powiedzieć festiwalowa, bowiem powstała w zbliżonym składzie na potrzebę ubiegłorocznego jubileuszowego Festiwalu Twórczości Kociewskiej. Muzycy Wojciech Galiński, Adam Przybyłowski, Igor Wasiewicz-Pawlaczyk oraz dwie wokalistki katarzyna Winkelman i Agata Sowa zaśpiewali piękne, przewaznie nostalgiczne piosenki.
Na zakończenie przyszedł czas na cięższe rockowe brzmienie zespołu Czarne Kwiaty, którego członkowie wielokrotnie podkreślali, że czasem czerpią inspirację z muzyki twórców pochodzących z Tczewa i okolicy.