Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

biblioteka Dąbrowskiego
Nasz Tczew

Zabytkowa biblioteka będzie nowoczesna

Trwa kompleksowa przebudowa siedziby głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Jarosława Dąbrowskiego. Wykonawca obecnie koncentruje się na pracach instalatorskich i przy elewacji.

Remont tego zabytkowego obiektu to największa tegoroczna miejska inwestycja. Koszt przebudowy wynosi blisko 7 milionów złotych. Zadanie jest dofinansowane z funduszy unijnych i realizowane w ramach projektu rewitalizacji Starego Miasta. Główna siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej to obiekt blisko 170-letni, złożony z kilku części – dawnego sądu i dawnego więzienia. Będzie on przebudowany totalnie.

Wymienione będa niemal wszystkie elementy budynku z dachem, stropami i stolarką włącznie. Zmieni się układ pomieszczeń. Pozostaną jedynie zabytkowe ściany z cegły, które też będą oczyszczone i odrestaurowane. Zbudowana zostanie winda zewnętrzna dla osób niepełnosprawnych widoczna od strony ul. Kościuszki. Zadanie na zlecenie Gminy Miejskiej Tczew wykonuje gdańska firma Elbud.
Dyrektor MPB w Tczewie Krzysztof Korda obserwuje postępy prac i uważają, że termin zakończenia inwestycji, czyli koniec października tego roku, nie jest zagrożony.

Po generalnym remoncie biblioteka ma być miejscem nie tylko dla książek i czytelników. W budynku urządzone zostaną nowe sale spotkań warsztatowych i integracyjnych, duża sala konferencyjna z ruchomą ścianą, mediateka do odsłuchiwania zbiorów audio. Będzie sala wystawiennicza. Przebudowane będą pomieszczenia biurowe i zwiększy się powierzchnia magazynowa.

MBP w przebudowanym obiekcie rozpocznie działalność po dokonaniu odbiorów i wyposażeniu w pierwszym kwartale przyszłego roku.