Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

101 lat Szkoły Morskiej
Nasz Tczew

101 lat Szkoły Morskiej

Minęło 101 lat od uruchomienia pierwszej w Polsce Szkoły Morskiej, która znajdowała się w Tczewie. Z tej okazji w I Liceum Ogólnokształcącym zorganizowano uroczystość upamiętniającą tę rocznicę. Wśród zaproszonych gości był urodzony w Tczewie dziekan Uniwersytetu Morskiego, czyli uczelni, która kontynuuje tradycję Szkoły Morskiej.

Dokładnie 17 czerwca 1920 roku oficjalnie otwarto Szkołę Morską w Tczewie w budynku wzniesionym na potrzeby szkoły żeńskiej w roku 1911. Pierwszym dyrektorem był Antoni Garnuszewski, który jest patronem osiedla w samym centrum Tczewa. W 1930 roku placówka została przeniesiona do Gdyni, gdzie znajduje się do dziś pod nazwą Uniwersytetu Morskiego. Z okazji 101 rocznicy tczewskie starostwo i I LO zorganizowało uroczystość.

W trakcie obchodów zgromadzeni goście wysłuchali krótkiego zarysu historii Szkoły Morskiej oraz wystąpienia profesora kapitana żeglugi wielkiej Daniela Dudy. Następnie wręczono medale pamiątkowe oraz dokonano uroczystego wodowania rocznika “Nautologia”, w którym publikowane są artykuły naukowe dotyczące tematyki morskiej. Urodzony w Tczewie dziekan Wydziału Nawigacji Uniwersytetu Morskiego darzy szczególnym sentymentem budynek dawnej Szkoły Morskiej w Tczewie. W ciągu stu lat morską uczelnię ukończyło ponad 40 tysięcy osób.