Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Historia Szkoły Morskiej na kartach książki
Nasz Tczew

Historia Szkoły Morskiej na kartach książki

Za nami rok 2020, podczas którego obchodziliśmy nie tylko stulecie powrotu Tczewa do Polski, ale i stulecie Szkoły Morskiej, która początkowo znajdowała się właśnie w naszym mieście. Historyk Kazimierz Ickiewicz na kartach swojej najnowszej książki podsumował dzieje morskiej placówki w Tczewie.

Sto jeden lat temu po powrocie Pomorza do Polski władze zdecydowały o potrzebie stworzenia Szkoły Morskiej, która wyszkoliłaby młode pokolenie. Wybór padł na Tczew, który wówczas znajdował się blisko granicy z Wolnym Miastem Gdańskiem. 17 czerwca 1920 roku oficjalnie otwarto Szkołę Morską w Tczewie w budynku wzniesionym na potrzeby szkoły żeńskiej w 1911 roku. W 1930 roku Szkoła Morska została przeniesiona do Gdyni, gdzie znajduje się do dziś pod nazwą Uniwersytetu Morskiego. W grudniu Miejska Biblioteka Publiczna wyemitowała internetowy wykład poświęcony stuleciu Szkoły Morskiej, który przygotował tczewski historyk Kazimierz Ickiewicz.

Cały 40-minutowy wykład Kazimierza Ickiewicza można zobaczyć w serwisie YouTube na kanale Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie. Więcej informacji można znaleźć w najnowszej książce Kazimierza Ickiewicza zatytułowanej „Szkoła Morska w Tczewie w latach 1920-1930”. Jest to publikacja o charakterze popularnonaukowym skierowana głównie do młodzieży, mieszkańców Tczewa oraz środowiska Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Praca została podzielona na kilka rozdziałów.

Książka została wydana w pięciuset egzemplarzach. Została sfinansowana m.in. przez samorząd powiatowy, miejski i Uniwersytet Morski. Publikacja nie trafi do sprzedaży. Można się z nią zapoznać w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Wkrótce na Facebooku na profilach Powiatu Tczewskiego, Telewizji Tetka i Radia Tczew pojawią się informacje, w jaki sposób pasjonaci historii będą mogli zdobyć egzemplarz książki do własnej biblioteczki.