Tetka Tczew - Twoja lokalna telewizja!

Nieme piękno prezentacji scenicznych

Zakończyła się siedemnasta edycja Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Wspaniałych, która zgromadziła artystów z dwudziestu ośmiu zespołów reprezentujących: Gruzję, Litwę, Macedonię, Polskę, Rosję i Ukrainę.

Od 17 do 19 września Tczew gościł plejadę gwiazd – niepełnosprawnych artystów z dwudziestu ośmiu zespołów reprezentujących sześć krajów – uczestników XVII Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Wspaniałych. W Centrum Kultury i Sztuki Wojciech Rinc, dyrektor Zespołu Placówek Specjalnych witając wspaniałych gości powiedział:
Stowarzyszenie na Rzecz Szkolnictwa Specjalnego działające przy Zespole Placówek Specjalnych organizując przegląd prezentacji scenicznych teatrów wspaniałych kierowało się wciąż tą samą zasadą – tworzeniem imprezy bez barier i ograniczeń, podczas której każdy będzie miał okazję wyrazić siebie, łamiąc stereotypy. Tak też się stało.

Na deskach CKiS w dwudziestu ośmiu prezentacjach scenicznych swój talent zaprezentowało blisko trzystu niepełnosprawnych uczestników. Jak zwykle widzowie mięli okazję zobaczenia przedstawień lekkich, radosnych, ale i poważnych, zmuszających do refleksji. Pierwszego dnia wystąpili artyści z trzech zespołów.
Następnego dnia zaprezentowali się kolejni artyści z piętnastu zespołów oraz z dziewięciu ostatniego dnia przeglądu.
Tradycyjnie w koncercie finałowym wystąpił tczewski „Teatrzyk ze Stumilowego Lasu”.
Magdalena Okapiec-Kortas, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Szkolnictwa Specjalnego wyraziła wielkie uznanie dla wszystkich uczestników tego niepowtarzalnego i jedynego w swoim rodzaju wydarzeniu.

Wszystkie przedstawienia oceniało profesjonalne jury w składzie: Natalia Kuropatwińska – nauczycielka w Zespole Placówek Specjalnych w Tczewie, terapeutka, od ponad dekady związana z realizacją Przeglądu Teatrów Wspaniałych, Krystian Nehrebecki – aktor, reżyser i producent radiowy, twórca wydarzeń artystycznych oraz Jarosław Wojciechowski – teolog i menadżer kultury – które zdecydowało o przyznaniu:

Nagrody specjalnej dla Plastic Drama Theatre z Kowna za przedstawienie „Wybryk z telefonu komórkowego” – jury doceniło tu niebywałą umiejętność opowiadania o rzeczach ważnych w sposób zabawny i serdecznie żartobliwy. Było to przedstawienie, w którym wystąpiła tylko jedna aktorka – jej doskonała gra ciałem sprawiła, że dziewczyna dostała dodatkowo, jedyną nagrodę indywidualną za kreację autorską.
Nagroda Jury trafiła do – Grupy Zerniatko-Żytomierska z Ukrainy za przedstawienie „Serce” – oceniający docenili perfekcyjną pracę zespołową i zabawę formą. Natomiast Wielka Nagroda XVII Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Wspaniałych trafiła do Teatru Recepta z Kowalków ze Stowarzyszenia Ecce Homo za przedstawienie „Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą” – zdaniem jury był to kompletny spektakl o byciu dla… z wykorzystaniem wszystkich elementów środków scenicznych.

Podobne wpisy

Nasz program na dziś:

 • 07:20 – Raport TV Regio

  Magazyn informacyjny TV Regio - specjalnego kanału polskich lokalnych stacji telewizyjnych (11 sierpnia 2020 r.)

 • 07:55 – Koncert Igora Frołowa

  Z naszego archiwum. Koncert rosyjskiego wirtuoza skrzypiec Igora Frołowa z orkiestrą kameralną z 2007 r.

 • 09:20 – Raport TV Regio

  Magazyn informacyjny TV Regio - specjalnego kanału polskich lokalnych stacji telewizyjnych (11 sierpnia 2020 r.)

 • 09:55 – Zjazd Akordeonistów 2012

  Z naszego archiwum. Gala finałowa kilkudniowej imprezy organizoawanej przez Fundację dla Tczewa

 • 11:50 – Tczew na żywo

  Bezpośredni przekaz z kamer w mieście

 • 12:20 – Raport TV Regio

  Magazyn informacyjny TV Regio - specjalnego kanału polskich lokalnych stacji telewizyjnych (11 sierpnia 2020 r.)

 • 12:55 – Klasycznie dla Grzegorza Ciechowskiego

  Z naszego archiwum. Koncert w Centrum Kultury i Sztuki (2011)

 • 14:20 – Nie daj szansy AIDS

  Z naszego archiwum. Spektakl teatralny w wykonaniu uczniów z Gimnazjum w Dąbrówce (2013)

 • 14:40 – Tczew na żywo

  Bezpośredni przekaz z kamer w mieście

Radio Tczew 100,8 FM