Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Dirschauer Strasse
Nasz Tczew

Po trzech latach wzbudziły kontrowersje

Od trzech lat w centrum Suchostrzyg znajdują się tabliczki upamiętniające polskie i niemieckie miejscowości, w których istnieją ulice Tczewskie. Do naszej redakcji zgłosił się mieszkaniec, który chciałby, aby tabliczki z niemiecką nazwą Dirschauer Strasse zostały usunięte, ponieważ mogą się kojarzyć z czasami okupacji hitlerowskiej. Ratusz odpowiada, że tabliczki nie mają nic wspólnego z II wojną światową i że są one dowodem na to, że Tczew dociera do świadomości mieszkańców wielu europejskich miejscowości.

Tczew nie jest miastem tak znanym na świecie jak np. Warszawa czy Gdańsk, ale mimo to został upamiętniony ulicami Tczewskimi w ponad trzydziestu europejskich miejscowościach. Takie ulice znajdziemy nie tylko u najbliższych sąsiadów np. w Starogardzie Gdańskim czy Malborku, ale także w miastach bardziej odległych – w Warszawie, Poznaniu czy Szczecinie. Ulice Tczewskie funkcjonują także za granicą, np. w Monachium, Dortmundzie czy Berlinie. W języku niemieckim nazwa Tczewa brzmi Dirschau, dlatego ulica Tczewska w tym języku to Dirschauer Strasse lub Dirschauer Weg. Kilka lat temu członkowie Dawnego Tczewa stworzyli listę miejscowości z ulicami Tczewskimi. Tematem zainteresowały się władze miasta, które w 2016 roku na skwerze przy ulicy Żwirki umieściły kolekcję tabliczek sprowadzonych z polskich i niemieckich miejscowości, w których istnieją ulice Tczewskie.

Do naszej redakcji zgłosił się mieszkaniec Tczewa, polski patriota, który chciałby, aby tabliczki z niemiecką nazwą Tczewa zostały ze skweru usunięte. Spytaliśmy, dlaczego mieszkaniec nie zareagował trzy lata temu. Na prośbę naszego rozmówcy spytaliśmy przechodniów, co sądzą o tabliczkach.

Polscy, lokalni patrioci, którzy są członkami Dawnego Tczewa, nie rozumieją oburzenia związanego z niemieckimi tablicami.

Dawny Tczew przypomina, że polska nazwa Tczew pojawiła się w XVI wieku, a niemiecka nazwa Dirschau po raz pierwszy zaczęła obowiązywać nie podczas II wojny światowej, a już w XVIII wieku. Wcześniej obie nazwy miały dziesiątki wariantów pośrednich. Zarówno polska jak i niemiecka wywodzą się od najstarszej, udokumentowanej nazwy Dersove, która na kartach historii pojawiła się w 1252 roku. Współcześnie w zdecydowanej większości języków świata nazwa naszego miasta brzmi tak jak polska, czyli Tczew. Wyjątki występują w zaledwie kilku językach. Po niemiecku Tczew nazwiemy Dirschau, po litewsku Tčevas, po łotewsku Tčeva i po kaszubsku Dërszewò lub Tczewò. Z kolei w gwarze kociewskiej występuje nazwa Derszewo.

Pan Paweł uważa, że mimo to Niemcy powinni używać polskiej nazwy Tczew. Nasz rozmówca za granicą stara się używać oryginalnych nazw miast.

Tczewski ratusz broni tabliczek z nazwami Dirschauer Strasse. Władze Tczewa zapewniają, że tabliczki na skwerze nie zostaną zlikwidowane.