Tetka Tczew - Twoja lokalna telewizja!

Ścieki z Czajki popłyną przez Tczew

Ścieki z warszawskiej oczyszczalni, która uległa we wtorek awarii, dotrą w najbliższy piątek do Tczewa – wynika z komunikatu Wód Polskich oraz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Jakie działania podejmie Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego? Czy sytuacja na Wiśle w Tczewie będzie monitorowana? Czy tczewianie powinni obawiać się o jakość wody pitnej?

Po wtorkowej awarii kolektorów doprowadzających ścieki do stołecznej oczyszczalni „Czajka”, do Wisły trafia 3 tys. litrów nieczystości na sekundę – informuje Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, które z innymi służbami na bieżąco monitorują sytuację. Na północ Polski płynie więc wielka plama nieczystości. Według szacunków od momentu zrzutu, fala ścieków dotrze do Torunia a w najbliższy piątek, 6 września do Tczewa. Wcześniej dopłynęła do Płocka i tam też zebrał się sztab kryzysowy, by sytuację monitorować. Jakie działania podjęło Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego i czy jest konieczne powoływanie takiego sztabu?

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska ostrzega wszystkich użytkowników wody w Wiśle, np. kąpiących się, wędkarzy, o zagrożeniu zanieczyszczeniem. Ogłosił też, że zagrożenie na Wiśle może potrwać nawet miesiąc. To ogromne spustoszenie dla flory i fauny. W tej sytuacji działania podjęło Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

Ewa wiśniewska, rzecznik prasowy PGW Wody Polskie poinformowała o podjętych krokach tczewskich służb oraz  powiatu tczewskiego.

Na co powinny zwrócić uwagę osoby korzystający z uroków Wisły w Tczewie? Rzecznik przestrzegała, aby nie kąpać się w Wiśle, nie wędkować.

Krytyczne zadanie ma wędkarz na temat zanieczyszczenia, które ma dotrzeć Wisła do Tczewa.

Artur Małecki, dyrektor ds. technicznych Zakładu Wodociągów i Kanalizacji zapytaliśmy, uspokoił tczewian, którzy obawiają się o jakość wody pitnej.

Maria Wons, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej poinformowała o monitorowaniu i podjętych działaniach związanych z nadejściem za kilka dni fali ścieków do Tczewa.

Podobne wpisy

Nasz program na dziś:

 • 17:20 – Przegląd Tygodnia

  Najważniejsze wydarzenia tygodnia w pigułce - wybrane materiały z ostatnich magazynów Nasz Tczew

 • 17:45 – Kociewie - kraina wśród lasów, jezior i rzek

  Z naszego archiwum. Program o walorach Kociewia z 2004 roku

 • 18:00 – Msza święta

  PREMIERA! Relacja z niedzielnej mszy z kościoła Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Turzu (godz. 11.15)

 • 19:00 – Przegląd Tygodnia

  Najważniejsze wydarzenia tygodnia w pigułce - wybrane materiały z ostatnich magazynów Nasz Tczew

 • 19:25 – Pytania do Prezydenta

  Prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki w naszym studiu odpowiada na pytania widzów TV TeTka i redaktora Krzysztofa Repińskiego (14 stycznia 2020 r.)

 • 19:40 – Nie ma mowy! Odcinek 29

  Magazyn językowy. Sylwia Leszka podpowiada, jak radzić sobie z pułapkami polszczyzny - uświadamia i wyjaśnia (17 stycznia 2020)

 • 19:45 – Temat Tygodnia. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od kuchni

  Rozmowa z szefami lokalnych sztabów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz z prezesem Szpitali Tczewskich na temat organizacji oraz efektów wielkiej społecznej zbiórki pieniędzy (15 stycznia 2020 r.)

 • 20:15 – Nocne Balladowanie 2012

  Festiwal Ballads Of Europe na Zamku Królewskim w Niepołomicach - koncert Pawła Orkisza z zespołem oraz zaproszonych gości - część 1

 • 21:50 – Nocne Balladowanie 2012

  Festiwal Ballads Of Europe na Zamku Królewskim w Niepołomicach - koncert Pawła Orkisza z zespołem oraz zaproszonych gości - część 2

 • 23:10 – Tczew na żywo

  Bezpośredni przekaz z kamer w mieście

Radio Tczew 100,8 FM