Tetka Tczew - Twoja lokalna telewizja!

Sejmik wspiera odbudowę mostu

Dobre wiadomości napłynęły w sprawie Mostu Tczewskiego tuż przed świętami. Radni Sejmiku Województwa Pomorskiego jednogłośnie przyjęli specjalne stanowisko na temat przekazania mostu państwu. Z kolei starosta poinformował, że na początku przyszłego roku zamierza pojechać w sprawie mostu do Kancelarii Premiera.

W miniony czwartek jednym z punktów sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego było głosowanie w sprawie specjalnego stanowiska na temat Mostu Tczewskiego. Czytamy w nim. m.in., że „Sejmik Województwa Pomorskiego po zapoznaniu się z obecną sytuacją popiera przejęcie mostu przez Skarb Państwa. Pozwoli to zachować wspólne dziedzictwo kultury europejskiej dla przyszłych pokoleń”. Głosowanie w sprawie stanowiska sejmiku zainicjowała Doraźna Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz jej przewodniczący – były prezydent Tczewa, Zenon Odya.

Stanowisko zostało przyjęte jednogłośnie. Przypomnijmy, że kilka tygodni temu radni powiatu tczewskiego reprezentujący Prawo i Sprawiedliwość wyłamali się i nie wzięli udziału w głosowaniu w sprawie rezolucji na temat mostu. W przypadku radnych PiS z sejmiku było inaczej – poparli oni pomysł przekazania mostu państwu. Dobra wiadomość jest też taka, że prawdopodobnie wkrótce starosta tczewski pojedzie w sprawie mostu do Warszawy.

Przypomnijmy, że pod koniec września Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków Igor Strzok wstrzymał trwającą od wielu miesięcy odbudowę mostu, co według społeczników naraziło Skarb Państwa na wielomilionowe straty. W grudniu Generalny Konserwator Zabytków Magdalena Gawin w całości uchyliła postanowienie Igora Strzoka i przekazała sprawę do ponownego rozpatrzenia. Niestety mimo teoretycznego odblokowania inwestycji, kontynuowanie rozbiórki powojennego przęsła ESTB jest niemożliwe z uwagi na decyzję Wód Polskich. Mirosław Augustyn opowiedział o tym w programie „Pytania do starosty”.

Starosta wyjaśnia, że w ramach prac zabezpieczających prawdopodobnie uda się dokończyć budowę architektonicznych elementów mostu.

Nadal nie wiadomo, czy i kiedy pomorski konserwator podejmie nową decyzję w sprawie mostu. Spytaliśmy Ministerstwo Kultury, czy wyciągnie konsekwencje względem konserwatora, którego wrześniowa decyzja okazała się błędem urzędniczym. Ministerstwo nie widzi jednak problemu w działaniu Igora Strzoka, a w decyzji jego poprzedniczki Agnieszki Kowalskiej. Tczewscy społecznicy odpowiedzialni za akcję #MostTczewskiJakWesterplatte nie zgadzają się z diagnozą ministerstwa.

Podobne wpisy

Nasz program na dziś:

 • 07:20 – Programy informacyjne TV Tetka

  Nasz Tczew - wiadomości lokalne (1688), Informator Kulturalny - co, gdzie, kiedy? Pogoda - prognoza na najbliższą dobę

 • 07:40 – Pytania do Prezydenta

  Prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki w naszym studiu odpowiada na pytania widzów TV TeTka i redaktora Krzysztofa Repińskiego (28 stycznia 2020 r.)

 • 08:00 – Podwieczorek przy Mikrofonie 2014

  Z archiwum TV TeTka. Koncert z udziałem tczewskich muzycznych talentów

 • 09:20 – Programy informacyjne TV Tetka

  Nasz Tczew - wiadomości lokalne (1688), Informator Kulturalny - co, gdzie, kiedy? Pogoda - prognoza na najbliższą dobę

 • 09:40 – Pytania do Starosty

  Starosta tczewski Mirosław Augustyn w naszym studiu odpowiada na pytania widzów TV TeTka i redaktora Krzysztofa Repińskiego (28 stycznia 2020 r.)

 • 10:05 – Czytelniczy Ekspres: Marek Krajewski

  Spotkanie w ramach projektu MBP w Tczewie pt. „Czytelniczy Ekspres” z Markiem Krajewskim, autorem książek kryminalnych w stylu retro

 • 11:20 – Tczew na żywo

  Bezpośredni przekaz z kamer w mieście

 • 12:20 – Programy informacyjne TV Tetka

  Nasz Tczew - wiadomości lokalne (1688), Informator Kulturalny - co, gdzie, kiedy? Pogoda - prognoza na najbliższą dobę

 • 12:40 – Pytania do Prezydenta

  Prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki w naszym studiu odpowiada na pytania widzów TV TeTka i redaktora Krzysztofa Repińskiego (28 stycznia 2020 r.)

 • 12:55 – Rozmowa o książce. Zbigniew Wodecki

  Spotkanie z cyklu Biesiada Literacka zorganizowane w Fabryce Sztuk. Prowadzący Krystian Nehrebecki (2012)

 • 14:00 – Teatr Tańca i 8 Nergo na In Memoriam 2019

  XVIII Festiwal In Memoriam Grzegorza Ciechowskiego (24 sierpnia 2019)

 • 14:15 – Tczew na żywo

  Bezpośredni przekaz z kamer w mieście

Radio Tczew 100,8 FM