Tetka Tczew - Twoja lokalna telewizja!

Tczew pamięta o żołnierzach wyklętych

W miniony piątek w całej Polsce obchodzono Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Atrakcje dla tczewian przygotowała między innymi Fabryka Sztuk.

W pierwszej kolejności w piątek o godzinie 10 rozpoczął się marsz na orientację Tropem Wilczym, w którym uczestniczyła młodzież szkolna. Wydarzenie zorganizowała Lokalna Organizacja Turystyczna Kociewie. Z kolei w samo południe przy ulicy Jarosława Dąbrowskiego Fabryka Sztuk otworzyła wystawę plenerową pt. „Organizacje niepodległościowe w powiecie tczewskim 1945-1952”. Poszczególne tablice przedstawiają nie tylko losy organizacji i ich członków, ale także szerszy kontekst powojennej historii Polski.

Po otwarciu wystawy uczestnicy obchodów złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze pod tablicą pamiątkową przy Miejskiej Bibliotece Publicznej. W tym budynku mieścił się areszt Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, w którym w okresie stalinizmu przetrzymywano i torturowano członków konspiracyjnych organizacji niepodległościowych. Następnie uczestnicy przeszli do Parku Miejskiego.

Za Żołnierzy Wyklętych modlił się proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego. W trakcie uroczystości pod Pomnikiem Ofiar Stalinizmu złożono kwiaty i zapalono znicze. Na koniec uczeń Uniwersyteckiego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego zaprezentował wiersz pt. Nieśmiertelni – autorstwa tczewianina, Kazimierza Szymanowskiego.

Podobne wpisy

Nasz program na dziś:

 • 17:20 – Koncert muzyki gospel

  Koncert gospel w kościele św. Józefa (2013)

 • 18:00 – Msza święta

  PREMIERA! Poniedziałkowa msza odprawiona 22 kwietnia w kościele Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła na Suchostrzygach (godz. 10.00)

 • 19:00 – Nie ma mowy! Odcinek 8

  Magazyn językowy. Sylwia Leszka podpowiada, jak radzić sobie z pułapkami polszczyzny - uświadamia i wyjaśnia (19 kwietnia 2019)

 • 19:05 – Walk Away i Urszula Dudziak

  Koncert zwieńczony uroczystym nadaniem studiu muzycznemu CKiS imienia Adama Wendta, saksofonisty i kompozytora zespołu Walk Away (styczeń 2017 r.)

 • 20:20 – Graminator

  Program o grach wideo. Najświeższe informacje, ciekawostki, premiery, a także projekty niezależne, ukryte perełki oraz tytuły retro (wydanie z 15 kwietnia 2019)

 • 20:35 – Temat Tygodnia. Wielkanoc

  Program publicystyczny w naszym studiu. Redaktor Sylwia Leszka rozmawia o znaczeniu Wielkanocy nie tylko dla chrześcijan z etnologiem Kamilą Gillmeister, socjologiem Aleksandrą Hotowy i katechetą Krzysztofem Szymańskim (17 kwietnia 2019)

 • 21:05 – In Memoriam 2017 - koncert Kayah

  Występ w tczewskim amfiteatrze Kayah i zespołu Royal String Quartet w ramach XVI Festiwalu In Memoriam Grzegorza Ciechowskiego (26 sierpnia 2017)

 • 22:20 – Tczew na żywo

  Bezpośredni przekaz z kamer w mieście

Radio Tczew 100,8 FM
Pogoda Tczew z serwisu