Tetka Tczew - Twoja lokalna telewizja!

Tczew pamięta o żołnierzach wyklętych

W miniony piątek w całej Polsce obchodzono Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Atrakcje dla tczewian przygotowała między innymi Fabryka Sztuk.

W pierwszej kolejności w piątek o godzinie 10 rozpoczął się marsz na orientację Tropem Wilczym, w którym uczestniczyła młodzież szkolna. Wydarzenie zorganizowała Lokalna Organizacja Turystyczna Kociewie. Z kolei w samo południe przy ulicy Jarosława Dąbrowskiego Fabryka Sztuk otworzyła wystawę plenerową pt. „Organizacje niepodległościowe w powiecie tczewskim 1945-1952”. Poszczególne tablice przedstawiają nie tylko losy organizacji i ich członków, ale także szerszy kontekst powojennej historii Polski.

Po otwarciu wystawy uczestnicy obchodów złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze pod tablicą pamiątkową przy Miejskiej Bibliotece Publicznej. W tym budynku mieścił się areszt Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, w którym w okresie stalinizmu przetrzymywano i torturowano członków konspiracyjnych organizacji niepodległościowych. Następnie uczestnicy przeszli do Parku Miejskiego.

Za Żołnierzy Wyklętych modlił się proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego. W trakcie uroczystości pod Pomnikiem Ofiar Stalinizmu złożono kwiaty i zapalono znicze. Na koniec uczeń Uniwersyteckiego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego zaprezentował wiersz pt. Nieśmiertelni – autorstwa tczewianina, Kazimierza Szymanowskiego.

Podobne wpisy

Nasz program na dziś:

 • 17:20 – Przegląd Tygodnia

  Najważniejsze wydarzenia tygodnia w pigułce - wybrane materiały z ostatnich magazynów Nasz Tczew. Informator Kulturalny i Pogoda

 • 17:45 – 160. Urodziny Mostu

  Relacja z jednorazowego otwarcia mostu w 160. urodziny Mostu Tczewskiego. (październik 2017)

 • 18:00 – Msza święta

  PREMIERA! Msza święta odprawiona 22 września w kościele św. Józefa na osiedlu A. Garnuszewskiego (godz. 11.00)

 • 19:00 – Przegląd Tygodnia

  Najważniejsze wydarzenia tygodnia w pigułce - wybrane materiały z ostatnich magazynów Nasz Tczew. Informator Kulturalny i Pogoda

 • 19:25 – Pytania do Prezydenta

  Prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki w naszym studiu odpowiada na pytania widzów TV TeTka i redaktora Krzysztofa Repińskiego (21 września 2019 r.)

 • 19:50 – Nie ma mowy! Odcinek 16

  Magazyn językowy. Sylwia Leszka podpowiada, jak radzić sobie z pułapkami polszczyzny - uświadamia i wyjaśnia (20 września 2019)

 • 19:55 – Puk Puk, tu Book Book

  Magazyn czytelniczy. Rozmowa z pisarzem i dziennikarzem Grzegorzem Rzeczkowskim, autorem książki "Obcym alfabetem" (17 września 2019)

 • 20:45 – Temat Tygodnia. Z Wielkiej Brytanii do Tczewa

  Sylwia Leszka rozmawia z osobami, które po wielu latach życia w Wielkiej Brytanii postanowiły na stałe wrócić do Tczewa (18 września 2019)

 • 21:15 – Tczew na żywo

  Bezpośredni przekaz z kamer w mieście

Radio Tczew 100,8 FM
Pogoda Tczew z serwisu