Tetka Tczew - Twoja lokalna telewizja!

XII Festiwal Twóczości Kociewskiej

Tegoroczny XII Festiwal Twórczości Kociewskiej im. Romana Landowskiego jest zorganizowana z rozmachem. W tym tygodniu codziennie odbywają się wydarzenia promujące naszą regionalną kulturę. W piątek 22 listopada odbędzie się gala finałowa Festiwalu.

Festiwal Twórczości Kociewskiej zaplanowany jest na kilka jesiennych miesięcy, a kończy się właśnie w tym tygodniu. To wielowątkowe wydarzenie organizowane jest z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Ziemi Tczewskiej już od dwunastu lat. Przedsięwzięcie promuje kociewską sztukę i kulturę na różne sposoby. W organizację włączyły się placówki z trzech powiatów – tczewskiego, starogardzkiego i świeckiego. Funkcję edukacyjną festiwalu od początku jego istnienia spełniają konkursy. Etapy finałowe odbywały się w ostatnich dniach w Tczewie – recytacje w Miejskiej Bibliotece Publicznej, ogłoszenie wyników połączone z wernisażem w kategoriach prace plastyczne i juwenilia literackie odbyły się w Fabryce Sztuk w Tczewie, a prezentacje sceniczne można było zobaczyć w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie.

Cykl wydarzeń festiwalowych tygodnia finałowego rozpoczęło w poniedziałek spotkanie z fotografią, muzyką i poezją w Fabryce Sztuk. Na wernisażu można było zobaczyć efekty warsztatów fotograficznych, czyli ekspozycję o nazwie „Kociewie w obiektywie”. Potem odbył się bardzo klimatyczny koncert duetu Monika Janeczek-Toporowska i Szymon Brucki, podczas którego artyści śpiewali poezję kociewskich twórców: Andrzeja Grzyba, Małgorzaty Hillar i patrona festiwalu Romana Landowskiego.

Festiwal łączy dzieci i młodzież wielu szkół, członków grup artystycznych skupionych przy ośrodkach kultury i pozaszkolnych placówkach wychowawczych, działających na całym Kociewiu. Przykładem takich działań programy sceniczno-muzyczne, jakie odbyły się we wtorek i w środę w Centrum kultury i Sztuki. „Utalentowane gzuby i knapy z Kociewia” to widowisko oparte na scenariuszu Agaty Sowy i Jolanty Jank. Wystąpiły w nim osoby w różnym wieku – recytatorzy, muzycy, tancerze, których łączyło jedno – talent i to że są z Kociewia. Zaprezentowały się przedszkolaki z tczewskiej ósemki, uczniowie szkół podstawowych, a także animatorki kultury z Centrum Kultury i Sztuki i ich podopieczni. Wystąpili też mieszkańcy miasta wspierający charytatywny cel poprzez wspólną zabawę. Nie zabrakło seniorów – reprezentowała ich barwna skrzydlata formacja Wiecznie Młodzi. Najwięcej w tym kociewskim-radosnym spektaklu było muzyki, a za sprawą zespołu instrumentalistów i wokalistek publiczność została porwana do zabawy. Nic dziwnego, że w finale cała sala śpiewała wraz z wykonawcami.

Koncert „Utalentowane gzuby i knapy z Kociewia” oraz przedstawienie z udziałem dzieci i młodzieży z ośrodków kultury z Lubichowa, Subków i Tczewa zatytułowane „Kociewiacy mówią, tańczą i śpiewają” będzie można zobaczyć w całości w Telewizji Tetka.

Organizatorzy z TMZT wraz z tczewskimi placówkami kultury zapraszają na galę finałową Festiwalu w piątek o godzinie 18.00 w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. W programie występy laureatów oraz koncert solistów i Orkiestry Kameralnej Progress.

Podobne wpisy

Nasz program na dziś:

 • 17:20 – Programy informacyjne TV TeTka

  Przegląd Tygodnia - najważniejsze wydarzenia tygodnia, wybrane materiały z ostatnich magazynów Nasz Tczew

 • 17:45 – Noc Bibliotek 2017

  Relacja z wydarzeń zorganizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Tczewie w ramach trzeciej edycji Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek 2017. Spotkania z autorami książek, muzyczne występy, wystawy i czytanie reżyserowane "Sztuki kochania" Owidiusza

 • 18:00 – Msza Święta

  PREMIERA! Retransmisja mszy świętej z Fary z godz. 9:30 (8 grudnia 2019)

 • 19:00 – Programy informacyjne TV TeTka

  Przegląd Tygodnia - najważniejsze wydarzenia tygodnia, wybrane materiały z ostatnich magazynów Nasz Tczew

 • 19:25 – Pytania do Prezydenta

  Prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki w naszym studiu odpowiada na pytania widzów TV TeTka i redaktora Krzysztofa Repińskiego (3 grudnia 2019)

 • 19:40 – Nie ma mowy! Odcinek 26

  Magazyn językowy. Sylwia Leszka podpowiada, jak radzić sobie z pułapkami polszczyzny - uświadamia i wyjaśnia (06 grudnia 2019)

 • 19:45 – Temat Tygodnia. Rezolucja w sprawie mostu

  Rozmowa na temat rezolucji w sprawie mostu tczewskiego oraz o decyzji konserwatora zabytków wstrzymującej prace przy przebudowie tego obiektu. Gośćmi redaktora Krzysztofa Repińskiego są radni powiatu: Gabriela Makać (Porozumienie na Plus), Barbara Kamińska (Prawo i Sprawiedliwość) i przewodniczący rady Marek Modrzejewski (Platforma Obywatelska) (4 grudnia 2019 r.)

 • 20:35 – Utalentowane gzuby i knapy z Kociewia

  Koncert w ramach XII Festiwalu Twórczości Kociewskiej im. Romana Landowskiego według pomysłu Agaty Sowy i Jolanty Jank. Na scenie CKiS występują tczewscy muzycy i wokalistki oraz utalentowane dzieci z przedszkola nr 8, młodzi recytatorzy, uczestnicy sekcji wokalnej CKiS, grupa tańczących rodziców przedszkolaków z ósemki i inni (19 listopada 2019)

 • 22:00 – Tczew na żywo

  Bezpośredni przekaz z kamer w mieście

Radio Tczew 100,8 FM