Przypominamy, że do końca września, czyli tylko do najbliższego czwartku włącznie, trwa obowiązkowy Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Najłatwiej można spisać się w domu przez internet lub też skorzystać z pomieszczenia z komputerem w Urzędzie Miejskim lub w Miejskiej Biblioteki Publicznej.
W kwietniu w całej Polsce ruszył Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, który jest organizowany co 10 lat przez Główny Urząd Statystyczny. Spisy powszechne to czas, kiedy państwo, zadając obywatelom kilka pytań, stara się zdiagnozować: „ilu nas jest”, „kim jesteśmy” i „jak żyjemy”. Spisy powszechne obejmują całą populację ludności i mieszkań lub gospodarstw rolnych. Oznacza to, że dane uzyskiwane w wyniku spisu powszechnego pochodzą od wszystkich obywateli. Co istotne, w przypadku wielu cech demograficzno-społecznych, jak np. wyznanie, narodowość czy stopień niepełnosprawności, spisy powszechne są dla państwa jedynym źródłem danych. Za nie przystąpienie do spisu powszechnego grozi kara grzywny. Aby wypełnić swój obywatelski obowiązek trzeba się pospieszyć, bo czasu pozostało już niewiele.
Uzyskane podczas spisu powszechnego dane indywidualne zostaną opracowywane i przedstawiane w postaci agregatów danych o różnych przekrojach i na różnych poziomach podziału terytorialnego i administracyjnego kraju. Wyniki spisu umożliwią analizę i ocenę zróżnicowania przemian demograficznych i społecznych w dowolnych przekrojach. Na ich podstawie rząd podejmie najważniejsze decyzje gospodarcze i społeczne na kolejne lata.