Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Ogłoszono przetarg na ratowanie wiatraka
Nasz Tczew

Ogłoszono przetarg na ratowanie wiatraka

Urząd Miejski ogłosił przetarg na pierwszy etap prac budowlanych i konserwatorskich przy zabytkowym XIX-wiecznym wiatraku holenderskim. Na inwestycję Tczew otrzymał dofinansowanie z Polskiego Ładu w wysokości prawie jednego miliona i dwustu tysięcy złotych.

Zabytkowy wiatrak holenderski powstał prawdopodobnie w 1891 roku. W ubiegłym roku miasto wykupiło go z rąk prywatnych i zadeklarowało, że obiekt zostanie w pierwszej kolejności wyremontowany. Do 28 marca chętne firmy mogą zgłaszać swoje oferty w ramach ogłoszonego przetargu. Zadanie będzie polegało na wykonaniu kompleksowej dokumentacji projektowej oraz przeprowadzeniu pierwszego etapu remontu. Do zadań wykonawcy będzie należało m.in. sporządzenie inwentaryzacji architektoniczno-konserwatorskiej, wykonanie badań konserwatorskich i architektonicznych oraz prac budowlanych i konserwatorskich w zabytkowym wiatraku wraz z uporządkowaniem otoczenia i wykonaniem instalacji elektrycznych. O szczegółach mówi wiceprezydent Tczewa.

Nad remontem wiatraka będzie czuwał nowy pomorski konserwator zabytków Dariusz Chmielewski. Przypomnijmy, że jego poprzednik, czyli Igor Strzok, był bardzo rygorystyczny.

Dopytaliśmy prezydenta, dlaczego przyszłej funkcji nie można ustalić już teraz, a nie dopiero wtedy, gdy obiekt zostanie wyremontowany. Do Urzędu Miejskiego wciąż można nadsyłać swoje pomysły na zagospodarowanie wiatraka.