W Dąbrówce Tczewskiej zakończono projekt dofinansowany w ramach programu “Działaj Lokalnie”. Miejscowa społeczność odrestaurowała przydrożną kapliczkę i umieściła przy niej wehikuł czasu. Akcję z udziałem dzieci z pobliskiej szkoły podstawowej zorganizowało stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich Aktywni Dąbrówka.
To grupa, której działania inicjuje sołtys Dąbrówki Krystyna Kilanowska. Odrestaurowanie przydrożnej bożej męki to nie pierwsza inicjatywa mająca na celu upiększanie wsi.
W ubiegłym roku uporządkowano ważne dla mieszkańców Dąbrówki miejsce. Kompleksowo oczyszczono staw, dookoła którego nasadzono drzewka i krzewy. Pojawiły się tam ławeczki, karmniki dla ptaków, hotele dla owadów, budki lęgowe. Stowarzyszenie Aktywni Dąbrówka pozyskało na ten cel środki z programów prowadzonych przez Fundację Pokolenia. Odrestaurowanie przydrożnej kapliczki to kolejny etap upiększania Dąbrówki, zarazem aktywizacji i integracji mieszkańców wsi. Tym razem z dużym udziałem uczniów tutejszej szkoły podstawowej. Tegoroczny projekt “Wehikuł czasu” również uzyskał dofinansowanie w ramach programu Działaj Lokalnie.
Kapliczka była w fatalnym stanie. Przebudowano do niej wejście schodami, postawiono murek dookoła bożej męki. Niektóre materiały, na przykład cegły, pochodzą od darczyńców. Uporządkowano teren wokół kapliczki, dzięki nasadzeniom i kamieniom.
Pomysł na utworzenie wehikułu czasu spodobał się mieszkańcom. Na spotkaniu podczas którego wypełniano i zamykano kapsułę pojawili sie przedstawiciele samorzadu gminy Tczew. Zamieścili w wehikule list od wójta, kalendarz, album o gminie. Mieszkańcy włożyli do wehikułu dokumenty o naszych czasach, aktualne gazetki, nie zabrakło symbolicznych przedmiotów związanych z wojną na Ukrainie czy pandemią. Bardzo się zaangażowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Dąbrówce. Dzieci najczęściej wkładały prace plastyczne, ale też zabawki czy elementy swoich kolekcji. Zapytaliśmy dwóch dziewczynek dlaczego ich zdaniem powstał wehikuł czasu.