Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Konkurs recytatorski "Wybieram poezję"
Nasz Tczew

Bawili się… słowem i poezją

Jubileuszowy, dziesiąty Międzywojewódzki Konkurs Recytatorski, który odbył się w Zespole Placówek Specjalnych przebiegał pod hasłem: „Wybieram poezję…”.

Idea tego konkursu jest wciąż ta sama i niezmienna: edukacja kulturalna dzieci z niepełnosprawnością intelektualną z placówek kształcenia specjalnego poprzez spotkanie z poezją polską. A ta otwiera przed dziećmi i młodzieżą szerokie horyzonty, nie tylko językowe, ale też te związane z kulturą sceniczną.

Konkurs wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem. Wzięło w nim udział 50 osób z 18-tu placówek kształcenia specjalnego z trzech województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego.

Propagowanie języka ojczystego to jeden z głównych elementów konkursu. Ale, również istotną kwestią jest indywidualna prezentacja poezji pozwalająca przełamywać bariery językowe niepełnosprawnym recytatorom. Występy sceniczne poprzedzone były ciężką i mozolną pracą ich opiekunów.

Konkurs miał charakter indywidualnej prezentacji. Jury oceniające wzięło pod uwagę dobór repertuaru, interpretację i recytację wiersza, a także kulturę sceniczną, językową oraz wyraz artystyczny. Pierwsze miejsca w poszczególnych sześciu kategoriach zdobyli: Brajan Brasel z Gdańska, Kinga Białkowska z Pelplina, Angelika Szymańska z Elbląga, Karol Godzina z Gdyni, Wojciech Jaśniak z Bytowa, Mariusz Rynkowski z Tczewa. „Mistrzem Recytacji 2017” została Angelika Szymańska z Elbląga. Specjalna nagroda Jury powędrowała do Estery Kubickiej również z Elbląga. Oprócz nagród głównych pozostałym uczestnikom wręczono dyplomy i upominki, podziękowano również nauczycielom, którzy przygotowywali młodych recytatorów. Stowarzyszenie na Rzecz Szkolnictwa Specjalnego oraz Zespół Placówek Specjalnych w Tczewie byli organizatorami konkursu, nad którym patronat objął m.in.: starosta tczewski.