Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Bezpośrednie pociągi z Tczewa na lotnisko
Nasz Tczew

Bezpośrednie pociągi z Tczewa na lotnisko

Od niedzieli z Tczewa można dojechać bezpośrednio na gdańskie lotnisko za pomocą dwóch pociągów. Urząd Marszałkowski tłumaczy, że tak mała liczba to efekt niedokończenia elektryfikacji przez PKP PLK. Spółka kolejowa odpowiada, że działa zgodnie z harmonogramem.

Aby dojechać pociągiem na trójmiejskie lotnisko im. Lecha Wałęsy mieszkańcy Tczewa muszą w Gdańsku się przesiadać. W niedzielę spółka Polregio na zlecenie organizatora, czyli Urzędu Marszałkowskiego, wprowadziła do nowego rozkładu dwie pary pociągów elektrycznych – dwa z nich w dni powszednie dowiozą tczewian bezpośrednio, bez przesiadki na lotnisko, a kolejne dwa przywiozą z lotniska do Tczewa. To efekt zakończenia dwuletniego procesu elektryfikacji Pomorskiej Kolei Metropolitalnej sfinansowanej ze środków unijnych.

Zła wiadomość jest taka, że cztery nowe pociągi będą jeździły tylko do 24 czerwca i następnie po wakacyjnej przerwie od 4 września. Urząd Marszałkowski chciałby uruchomić więcej pociągów, ale obecnie jest to niemożliwe. Pomorski samorząd zrzuca winę na spółkę PKP Polskie Linie Kolejowe.

PKP PLK odpowiada, że działa zgodnie ze zmodyfikowanym harmonogramem prac, który zakłada zakończenie inwestycji w 2027 roku. W pisemnym oświadczeniu czytamy, że:

„Zmiana terminu zakończenia inwestycji była spowodowana koniecznością przygotowania nowego zakresu projektu. Podczas przygotowywania dokumentacji napływały wnioski od samorządów, zarządców infrastruktury drogowej oraz mieszkańców, dotyczące m.in. dodatkowych działań na rzecz bezpieczeństwa poprzez budowę bezkolizyjnych skrzyżowań z torami. Propozycje z szeroko zakrojonych konsultacji społecznych zostały uwzględnione w nowym zakresie projektu. Od 2020 r. o zmianie zakresu projektu, szczegółach elektryfikacji oraz harmonogramie zakończenia realizacji inwestycji w 2027 r. wiedzą organizatorzy przewozów pasażerskich, w tym Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, oraz partnerzy PLK S.A” – Przemysław Zieliński, PKP PLK

Aktualnie PLK kończy pozyskiwanie decyzji administracyjnych dla linii nr 201 i równolegle prowadzi prace budowlane na liniach stycznych, łączących się z tą wspomnianą linią. Prace mają zakończyć się jeszcze w tym roku i są niezbędne dla umożliwienia realizacji robót na linii nr 201.