Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

biblioteka otwarta
Nasz Tczew

Biblioteka przy Dąbrowskiego czeka na mieszkańców

Siedziba główna Miejskiej Biblioteki Publicznej po totalnej przebudowie to perła Starówki. Zabytkowy charakterystyczny obiekt po renowacji z zewnątrz jest ozdobą naszego miasta, a wewnątrz nowocześnie wyposażonym ośrodkiem kultury, z którego od tego tygodnia mogą korzystać mieszkańcy. W poniedziałek odbyło się uroczyste otwarcie biblioteki przy ulicy Jarosława Dąbrowskiego.

Goście zgromadzili się w największej sali konferencyjnej biblioteki. Gospodarzem uroczystości był dyrektor MBP w Tczewie Krzysztof Korda. Spotkanie było przede wszystkim okazją do podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do wybudowania takiego obiektu. W tym roku ten zabytek, były sąd i więzienie, będzie obchodził 175 urodziny. Jego stan był fatalny. Wewnątrz wymieniono w nim wszystko włącznie z elementami konstrukcyjnymi. Zachowano jednak zabytkowy charakter. Robią wrażenie odrestaurowane ceglane mury, okna i drzwi wejściowe unikatowego koloru, także nowy dach. Obiekt jest wyposażony w nowoczesne instalacje przeciwpożarowe, klimatyzację, wentylację i inne. Łącznikiem dwóch brył budynku jest winda. W dniu podpisania umowy z wykonawcą koszt wynosił 7 milionów złotych. Zadanie to zostało dofinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach programu rewitalizacji Starego Miasta.

Po przebudowie w budynku pojawiły się m.in. nowe sale spotkań warsztatowych i integracyjnych, duża sala konferencyjna ze sceną i ruchomą ścianą oraz mediateka, a na poddaszu sala kameralna dostosowana do wystaw i mniejszych spotkań. Przebudowane zostały także pomieszczenia biurowe i zwiększyła się powierzchnia magazynowa.

Cały obiekt jest wykończony i wyposażony w jednolitym stylu – dopasowane są kolorystyka ścian podłóg i mebli, elementy ozdobne nadają wnętrzu neogotyckiego charakteru.

Przypomnijmy, że wykonawca borykał się z wieloma trudnościami, spóźnienie zakończenia zadania wyniosło rok i cztery miesiące. Zapytaliśmy prezydenta czy to czekanie nie odebrało radości z efektu końcowego.

Dyrektor Korda podczas uroczystości dziekował władzom Tczewa za sam pomysł tak wielkiego przedsięwzięcia, wizję przebudowy, a potem cierpliwą realizację całego planu. Marszałkowi województwa pomorskiego dziękował za przyznanie dofinansowania unijnego w ramach rewitalizacji, dziękował projektantom, wykonawcom, inspektorom nadzoru i pracownikom MBP bardzo zaangażowanym w wypełnianie treścią, swoimi pomysłami nowego ośrodka kultury jakim stała się biblioteka.

Weekend otwarcia biblioteki po rewitalizacji rozpoczyna się piątkowym koncertem kameralnym muzyki klasycznej operetkowej zatytułowanym “W pewien piękny wieczór”. Informację jak zdobyć bezpłatne wejściówki na to wydarzenia oraz program całego weekendu można znaleźć na stronie mbp.tczew.pl.