Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Justa-Kowalska wystawa
Nasz Tczew

Całe życie Kamili z rybami i wędką

Podczas uroczystej sesji rady miejskiej z okazji Dnia Tczewa Kamilę Justę-Kowalską uhonorowano medalem Pro Domo Trsoviensi za wybitne osiągnięcia w wędkarstwie spławikowym. Tego samego dnia wieczorem w Fabryce Sztuk owtarto wystawę poświęconą jej pasji zatytułowaną “Marzenia na haczyku”.

Kamila Justa-Kowalska swoją przygodę z wędkarstwem zaczęła w roku 1990, wówczas w zawodach wędkarskich z okazji Dnia Dziecka zorganizowanych przez nasze koło wygrała po raz pierwszy. Od tamtej pory do dziś reprezentuje klub PZW Koło Tczew. Gdy miała 14 lat, a było to blisko 30 lat temu przeszła z kategorii juniorskiej do kategorii kobiet. Przez te lata bardzo rozwinęła swoje umiejętności i poziom sportowy.

Osiem razy wygrała Grand Prix Polski, czyli była najlepszą wędkarką w naszym kraju. Osiągnęła też wiele sukcesów rangi międzynarodowej. ma na swoim koncie medale, w tym złote w rywalizacji drużynowej i indywidualnej mistrzostw świata. Swojej pasji – ogólnie rybom, nie tylko wędkarstwu, poświęciła całe życie. Jest z wykształcenia ichtiologiem, prowadzi hodowlę ryb. Tczewskie koło PZW jest dumne, że stąd się wywodzi aktualna wicemistrzyni świata, srebrny medal wywalczyła w ubiegłym roku w Serbii.

Mieszka w Rybkach pod Lęborkiem, ale wraca do swojego rodzinnego miasta, do rodziny. Z inicjatywy jej siostry Wiolety Grzesik powstała wystawa w Fabryce Sztuk poświęcona wielkiej pasji i dokonaniom najlepszej polskiej wędkarki spławikowej. Kuratorami ekspozycji są Wioleta Grzesik i Józef Ziółkowski, autorem szaty graficznej Aleksandra Ujazdowska.

Na wystawie znalazły się zdjęcia przedstawiające Kamilę Justę-Kowalską podczas zawodów, ale także na podium i za kulisami. Nie brakuje zdjęć rodzinnych: z mężem, który dzieli z nią pasję, dziećmi, a także ojcem – trenerem. Oczywiście można również podziwiać trofea – medale i puchary.

Wernisaż występem uświetnił Adam Wendt, znany saksofonista, który również 30 stycznia został uhonorowany medalem Pro Domo. Na otwarciu wystawy nie zabrakło rodziny, przyjaciół, znajomych, tczewskich wędkarzy, przedstawicieli lokalnych samorządów.