Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Chcą szkół bez lekcji religii
Nasz Tczew

Chcą szkół bez lekcji religii

Działaczki społeczne związane ze strajkiem kobiet oraz członkowie Lewicy zorganizowali w Tczewie akcję ulotkową „Żegnaj Religio”, której celem jest namawianie do rezygnacji z uczestnictwa w religii w szkołach. Inicjatorzy akcji chcą, aby nie tylko pełnoletni uczniowie mogli decydować, czy chcą uczęszczać na takie zajęcia i aby docelowo przedmiot ten całkowicie zniknął ze szkół.

Konferencja prasowa pod hasłem „Żegnaj Religio” została zorganizowana przez kolektyw o nazwie Same Plusy, działający przy Kongresie Świeckości i Ogólnopolskim Strajku Kobiet. W środę na Suchostrzygach pojawiła się furgonetka związana z akcją, która podróżuje po Pomorzu i Mazowszu. Działacze wyjaśniali mieszkańcom, dlaczego ich zdaniem religia nie powinna być nauczana w szkołach. Przypomnieli, że według obowiązującego prawa, z uczęszczania na lekcje religii może zrezygnować tylko osoba pełnoletnia lub opiekun osoby niepełnoletniej. Społeczników wspiera Lewica, która w imieniu aktywistek złożyła w Sejmie projekt ustawy, zakładający, że decyzję o rezygnacji z religii mógłby podjąć niepełnoletni nastolatek.

Docelowo akcja „Żegnaj Religio” miałaby przekonać Polaków o potrzebie całkowitego wyprowadzenia lekcji religii ze szkół i przeniesienia ich do placówek kościelnych.

W akcję zaangażowali się członkowie Młodej Lewicy, których osobiste doświadczenia związane z lekcjami religii, przekonały do tego, że zajęcia te powinny odbywać się poza szkołą. W konferencji prasowej uczestniczyła również pomorska posłanka Lewicy Beata Maciejewska.

Skontaktowaliśmy się z rzecznikiem prasowym biskupa pelplińskiego w celu uzyskania komentarza. Kuria przekazała nam, że nie zamierza odnosić się do tematu związanego z akcją „Żegnaj Religio”.

Możliwość komentowania została wyłączona.