Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Nasz Tczew

Kosmodrom z grand prix na In Memoriam Ciechowskiego

Festiwal In Memoriam Grzegorza Ciechowskiego, zorganizowano w jego rodzinnym mieście już po raz dwudziesty pierwszy. Konkurs piosenek jego autorstwa wygrała formacja Kosmodrom. W koncertach specjalnych na scenie Centrum Kultury i Sztuki wystąpili Remigiusz Knapik, formacja Tymon Tymański i 10/4 oraz zespół Eurazja.

Organizatora festiwalu Józefa Golickiego tradycyjnie wspierała Fabryka Sztuk, która zaprosiła na grę miejską oraz wystawę fotograficzną „Grzegorz Ciechowski, flagowy muzyk z Tczewa”. Ponadto członkowie ogólnopolskiego fanklubu Republika Marzeń, którzy rokrocznie przyjeżdżają na festiwal, zostali zaproszeni do domu rodzinnego Grzegorza Ciechowskiego, który od kilku lat jest przebudowywany. Właściciel budynku aranżuje tu przestrzeń na klub muzyczny czy restaurację, w której będzie można organizować różnego rodzaju artystyczne przedsięwzięcia. W budynku przy ulicy Nowy Rynek była okazja do rozmowy z fanami Grzegorza Ciechowskiego o tym jak postrzegają festiwal In Memoriam.


W tym roku koncerty odbyły się nie w plenerze, a w sali Centrum Kultury i Sztuki. W pierwszej części imprezy wystąpili wykonawcy zakwalifikowani do XVI Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego. Jury oceniało osiem zespołów. Dwie nagrody specjalne otrzymali zespół Kajoa i Pola Coelho. Nagrodę prezydenta Tczewa przyznano zespołowi Vestige. Najważniejsza nagrodę Grand Prix konkursu otrzymała formacja Kosmodrom. Ten zespół otrzymał też nagrodę fanklubu Republika

Trzy koncerty specjalne pokazały w jak różnorodny sposób można interpretować twórczość Grzegorza Ciechowskiego. Najpierw wystąpił jazzowy pianista i kompozytor Remigiusz Knapik.

Najbardziej oczekiwany przez widzów był występ formacji Tymon Tymański i dziesięć czwartych. Wokalista i gitarzysta z Trójmiasta zaprosił do realizacji projektu “Republika” wielu muzyków, między innymi trzech instrumentalistów dętych, tczewianina Romana Puchowskiego czy wokalistkę Natalię Capelik-Muiangę.

W koncercie specjalnym wystąpiła także formacja Eurazja. To zespół byłego perkusisty Republiki Sławomira Ciesielskiego, w którym wokalistką jest Eurazja Srzednicka.