Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

gala festiwalu
Nasz Tczew

Finałowa gala Festiwalu Twórczości Kociewskiej

Ponad 300 młodych osób z trzech powiatów wzięło udział w konkursach zorganizowanych w ramach XIII edycji Festiwalu Twórczości Kociewskiej imienia Romana Landowskiego. Zwieńczeniem festiwalu była uroczysta gala w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie z występami laureatów, prezentacją książki i koncertem Grażyny Łobaszewskiej.

To wielowątkowe wydarzenie organizowane jest z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Ziemi Tczewskiej już od kilkunastu lat. Przedsięwzięcie promuje kociewską sztukę i kulturę na różne sposoby. W organizację włączyły się placówki z trzech powiatów – tczewskiego, starogardzkiego i świeckiego. Funkcje edukacyjną festiwalu od początku jego istnienia spełniają konkursy. W tym roku ich gama zwiększyła się o wokalny i fotograficzny. Oprócz tego w zorganizowano konkursy recytacji poezji i prozy, programów scenicznych, prac plastycznych i juweniliów literackich.

Wydarzeniem towarzyszącym tegorocznemu festiwalowi były warsztaty kulinarne “Kociewskie smaki”, a zwieńczyła wszystko gala w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, na której zaprezentowali się wybrani laureaci. Jako pierwsza wystąpiła laureatka konkursu wokalnego Wiktoria Sawczuk z Tczewa.
Galę prowadzili Barbara Derbis i niedawny prezes Tczewskiego Towarzystwa Miłośników Ziemi Tczewskiej. Na wstępie głos zabrał obecny prezes TMZT Janusz Landowski, syn patrona festiwalu.

Publiczność miała okazję wysłuchać i oklaskiwać kolejnych laureatów konkursów. Były występy wokalne, recytatorskie i inscenizacyjne. Pogratulowali im sukcesów starosta tczewski Mirosław Augustyn oraz wiceprezydent Tczewa Adam Urban.
Kolejną częścią gali była promocja publikacji wraz z audiobookiem autorstwa Romana Landowskiego zatytułowana “Podania, baśnie i legendy z Kociewia, Kaszub i Borów Tucholskich”. Widzowie najpierw zobaczyli film o książce, następnie wysłuchali dyskusji prowadzonej przez redaktor radia Tczew Aleksandrę Kęprowską.
Prezes TMZT podziękował dyrektorom placówek współrganizujących festiwal włącznie z koordynatorką części konkursowej Eleonorą Lewandowską, honorową prezeską TMZT.
Zwieńczeniem gali był koncert gwiazdy wieczoru Grażyny Łobaszewskiej z towarzyszącym jej zespołem Ajagore.