Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

festiwal kociewski 2023
Nasz Tczew

Finałowa gala XV Festiwalu Twórczości Kociewskiej

Ponad 400 młodych osób z trzech powiatów wzięło udział w konkursach zorganizowanych w ramach XV edycji Festiwalu Twórczości Kociewskiej imienia Romana Landowskiego. Zwieńczeniem festiwalu była uroczysta gala w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie z występami laureatów i koncertem.


Festiwal jest wielowątkowym wydarzeniem organizowanym z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Ziemi Tczewskiej. Tradycyjnie wieńczy go gala w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, na której zaprezentowali się wybrani laureaci.
Przedsięwzięcie promuje kociewską sztukę i kulturę na różne sposoby. W organizację włączyły się placówki z trzech powiatów – tczewskiego, starogardzkiego i świeckiego. Funkcję edukacyjną i promocyjną festiwalu spełniają konkursy. Z pomocą wielu jednostek zorganizowano konkursy recytacji poezji i prozy, programów scenicznych, prac plastycznych, juweniliów literackich, a także wokalny i fotograficzny.

W tegorocznej edycji festiwalu znów frekwencja była bardzo wysoka – o czym powiedział na finałowej gali prezes TMZT Janusz Landowski

Pierwszy etap jak i finał konkursu recytatorskiego zorganizowała w siedzibie głównej przy ulicy Jarosława Dąbrowskiego Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie. W Fabryce Sztuk wręczono nagrody najlepszym młodym twórcom juweniliów oraz prac plastycznych. W sali trójdzielnej można oglądać wystawę złożoną z najlepszych prac właśnie w tych konkursach.


Festiwalowa gala finałowa była okazją do wystąpienia wybranych laureatów konkursów recytatorskich, wokalnych i juweniliów.
Część koncertową rozpoczęły występy wokalne w języku kociewskim wokalistki i wokalisty pochodzących z Ukrainy. Następnie na scenie pojawiła się Agata Sowa. Wokalistka śpiewała z towarzyszeniem zespołu, w składzie którego znaleźli się: Adam Wendt,Wojciech Ulanowski, Adam Przybyłowski i Wojciech Galiński.
Pełną relację z gali tegorocznego Festiwalu Twórczości Kociewskiej będzie można zobaczyć w telewizji Tetka niebawem.