Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Subkowy nowa szkoła
Nasz Tczew

Podstawówka w Subkowach z nowoczesnym budynkiem

Najmłodsi uczniowie oraz nauczyciele mogą już korzystać z nowego budynku Zespołu Szkół w Subkowach przeznaczonego dla klas I-III. Został wybudowany i wyposażony za 12 milionów złotych.

Na ten moment mieszkańcy gminy czekali kilkadziesiąt lat – 11 listopada podczas Narodowego Święta Niepodległości władze gminy Subkowy uroczyście otworzyły zupełnie nowy budynek szkoły podstawowej, z którego będą korzystać uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich.

Do tej pory uczyli się oni w zabytkowej dawnej rezydencji biskupów włocławskich, gdzie warunki do nauki nie były zbyt korzystne. Obiekt wymaga kosztownego remontu. Sale lekcyjne były w nim bardzo ciasne, łazienki zlokalizowane zostały w piwnicy, a szkolny strych ze względów bezpieczeństwa był wyłączony z użytkowania.

Dzieciom brakowało szatni czy przestronnego korytarza, na którym mogłyby spędzać przerwy, dlatego musiały wychodzić na świeże powietrze bez względu na pogodę. Straż pożarna groziła, że zamknie obiekt z uwagi na jego zły stan techniczny. Z tych wszystkich powodów władze gminy od trzydziestu lat zabiegały o środki na budowę zupełnie nowego obiektu. Stanął on w sąsiedztwie budynku szkolnego oddanego do użytku w latach 90-tych, z którego obecnie korzystają klasy IV-VIII. Oba budynki są ze sobą połączone. Inwestycję udało się zrealizować dzięki rządowemu programowi Polski Ład. Nowy budynek ma nowoczesny styl, nowoczesne jest również wyposażenie klas.

Spytaliśmy wójta, jakie ma plany wobec zabytkowego budynku, w którym do niedawna uczyli się najmłodsi mieszkańcy Subków.