Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Nasz Tczew

Gospelowy jubileusz chóru Juventus

Tczewski chór Juventus w tym roku obchodzi sześćdziesiąte urodziny. Z tej okazji zespół pod dyrekcją Macieja Miszy Borowicza zaprosił do Centrum Kultury i Sztuki na koncert jubileuszowy.


Chór Młodzieżowy Chór Juventus działa od 1963 roku, związany jest z parafią Podwyższenia krzyża świętego w Tczewie. W latach siedemdziesiątych, kiedy chórem przez 10 lat dyrygował Adam Przybyłowski, zespół odnosił liczne sukcesy na Sacrosongach – corocznych festiwalach pieśni religijnych. Kolejnymi prowadzącymi byli Kazimierz Ostrowski, Joanna Klekowiecka i Agnieszka Roskal. Zespół przez cały okres swojej działalności śpiewał muzykę w różnych gatunkach – od klasyki i utworów liturgicznych po Mszę Kreolską, ale od kilkunastu lat chórzyści najbardziej lubią śpiewać gospel – po angielsku i po polsku.


Gdy jesienią ubiegłego roku prowadzenie chóru powierzono Maciejowi Miszy Borowiczowi, rozpoczął się dla Juventusu nowy rozdział. Dyrektor artystyczny zespołu to wokalista, kompozytor i aranżer. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, pełni obecnie funkcję kantora w kościele św. Jana w Gdańsku. Koncert z okazji jubileuszu 60-lecia to pierwszy projekt pod wodzą nowego dyrygenta

Nie zabrakło urodzinowych życzeń i podziękowań, jednak najważniejsza była muzyka. Publiczność, która wypełniła salę Centrum Kultury i Sztuki, została porwana na wielką gospelowa ucztę. Koncert podzielono na dwie części. w pierwszej zespół występował acapella, w drugiej 23-osobowemu chórowi towarzyszył czteroosobowy zespół instrumentalny. Jak na nazwę zespołu przystało – Juventus, czyli młodość – było energetycznie, żywiołowo, a także wzruszająco.