Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

nagrobek powstańca
Nasz Tczew

IPN odnowił nagrobek powstańca styczniowego

W dniu 161 rocznicy wybuchu powstania styczniowego na tczewskim Cmentarzu Starym Instytut Pamięci Narodowej zaprosił na uroczystą prezentację odrestaurowanego nagrobka powstańca styczniowego Kazimierza Porawskiego.

Podczas uroczystości odbyło się wręczenie Aktu Przekazania Opieki Nad Grobem Powstańca nauczycielom i uczniom pierwszego Liceum Ogólnokształcącego imienia Marii Skłodowskiej-Curie w Tczewie.

Na uroczystość na cmentarzu parafialnym podwyższenia Krzyża Świętego na Starym Mieście w Tczewie zaprosiło Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Gdańsku. Przedstawicielka IPN w swoim przemówieniu podkreśliła, że uroczystość zaplanowano celowo na 22 stycznia, czyli w rocznicę wybuchu powstania styczniowego – jednego z najważniejszych zrywów narodowych w historii Polski. Wyjaśniła jakie znaczenie i zasięg dla ówczesnych polaków i późniejszej historii miało właśnie to powstanie.


Na uroczystość przybyli starosta tczewski Mirosław Augustyn, przedstawicielka kuratorium oświaty, dyrektorka I Liceum Ogólnokształcącego z nauczycielami i uczniami tej szkoły oraz zainteresowani historią mieszkańcy. Modlitwę poprowadził ksiądz Marcin Woelke.
Zanim jeszcze na odnowionym nagrobku Kazimierza Porawskiego złożono kwiaty i zapalono znicze naczelniczka Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Gdańsku Katarzyna Lisiecka wręczyła dyrektorce Annie Kleinschmidt Akt Przekazania Opieki Nad Grobem Powstańca nauczycielom i uczniom I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Tczewie.