Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

sąd książka
Nasz Tczew

Książka o historii tczewskiego sądu

Promocja niedawno wydanej książki była okazją do spotkania na temat dziejów lokalnego sądownictwa. Autorem monografii zatytułowanej “Sądownictwo na ziemi tczewskiej: zarys historii 1258-2020 jest tczewianin Przemysław Zieliński.

Gospodarzem spotkania promującego książkę był dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Krzysztof Korda, który w filii MBP na osiedlu Witosa przywitał gości i uczestników wydarzenia.

W publikacji wydanej nakładem Fundacji OKO-LICE KULTURY, autor zaprezentował czytelnikom dzieje tczewskiej Temidy, począwszy od XIII-wiecznych regulacji prawnych, stojących na straży miejskiego porządku, poprzez historię sądownictwa w okresie zaboru pruskiego i II Rzeczypospolitej, aż po najciekawsze, a zarazem najgłośniejsze sprawy rozstrzygane przez lokalny wymiar sprawiedliwości.

Następnie rozmowę z autorem książki Przemysławem Zielińskim przeprowadziła redaktor Radia Tczew Aleksandra Kęprowska.
Zieliński to były redaktor prowadzący tczewskiego oddziału Dziennika Bałtyckiego, miłośnik lokalnej historii, koordynator portalu Dawny Tczew – Wirtualnego Muzeum Miasta, autor publikacji, a obecnie rzecznik prasowy gdańskiego oddziału Polskich Linii Kolejowych.

Głos na temat publikacji zabrał również Lech Zdrojewski, przedstawiciel wydawcy, który odpowiedzialny był za oprawę graficzną książki. W ostatniej części spotkania o współpracy przy powstawaniu publikacji mówili prezes sądu rejonowego w Tczewie Andrzej Lubowiecki oraz dyrektor tej jednostki Teresa Sroczyńska. Na zakończenie były gratulacje i podziękowania składane na ręce autora. W telewizji Tetka mozna było zobzcyc obszerna relację z tego wydarzenia.