Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Faktyczne zniżki czy ukryte podwyżki
Nasz Tczew

Faktyczne zniżki czy ukryte podwyżki?

Wracamy do tematu Karty Mieszkańca. Okazuje się, że nie tylko w Tczewskim Centrum Sportu i Rekreacji wzrosły o niemal sto procent ceny niektórych usług dla tych mieszkańców, którzy nie posiadają karty. Analogiczna sytuacja występuje w Centrum Kultury i Sztuki w przypadku wielu koncertów i warsztatów. Prezydent Tczewa odpowiada, że chroni w ten sposób mieszkańców.

Od wiosny informowaliśmy o korzyściach płynących z posiadania Karty Mieszkańca. Władze miasta obiecywały zniżki dla tczewian, jednak w praktyce okazało się, że realne zniżki dotyczą tylko niektórych usług. W większości przypadków mamy do czynienia nie ze zniżkami 50-procentowymi, a jedynie 5-procentowymi przy jednoczesnych niemal 100-procentowych podwyżkach dla osób bez karty. Realne 50-procentowe zniżki wprowadzono na jednorazowe usługi Tczewskiego Centrum Sportu i Rekreacji, takie jak wejście na basen czy siłownię. Z kolei kurs nauki pływania potaniał dla posiadaczy karty jedynie o 5%, a podrożał o 95% dla wszystkich pozostałych osób. Przypomnijmy, jak w wakacje uzasadniał to dyrektor placówki.

Problem dużych podwyżek dla osób bez karty dotyczy także Centrum Kultury i Sztuki. W przypadku warsztatów rzeczywista zniżka dla osób z Kartą Mieszkańca wynosi jedynie 5%, a nie 50%, a pozostałe osoby muszą się liczyć z podwyżką niemal 100-procentową. Przykładowo do niedawna zajęcia z grą Minecraft kosztowały 80 zł. Obecnie mieszkaniec z kartą zapłaci 76 zł, a bez karty aż 152 zł. Problem dotyczy też wielu koncertów. Przykładowo zbliżające się występy Starego Dobrego Małżeństwa i Bitaminy będą w CKiS kosztowały posiadacza karty po 70 zł, czyli tyle samo co w wielu innych miastach w Polsce. Z kolei mieszkaniec bez karty zapłaci za te występy aż 140 zł.

CZYTAJ WIĘCEJ na stronie Radia Tczew: Karta Mieszkańca Tczewa. Faktyczne zniżki czy ukryte podwyżki?

Mimo że zarówno dyrektor TCSiR jak i CKiS potwierdzają, że to oni zatwierdzili kontrowersyjne cenniki, nieoficjalnie mówi się o tym, że za pomysłem wprowadzenia dużych podwyżek dla osób bez karty stoi Urząd Miejski. W programie „Pytania do Prezydenta” poprosiliśmy o komentarz Mirosława Pobłockiego. Gdy prowadzący „Pytania do Prezydenta” stwierdził, że kontrowersyjny cennik negatywnie wpływa na wizerunek Karty Mieszkańca, włodarz nazwał dziennikarza rzecznikiem innych gmin.

CZYTAJ WIĘCEJ na stronie Radia Tczew: Kontrowersyjne podwyżki w CKiS i TCSiR dla osób bez Karty Mieszkańca – Opinie w Radiu Tczew

Pod koniec programu prezydent dał do zrozumienia, że przemyśli kontrowersyjny cennik. Ratusz prowadzi rozmowy z przedsiębiorcami, którzy również chcieliby wprowadzić zniżki dla posiadaczy Karty Mieszkańca. Ulgi będą dotyczyły również miejsc parkingowych, gdy w Tczewie pojawią się płatne strefy. O tym czy w przypadku TCSiR i CKiS dojdzie do zlikwidowania podwyżek dla osób bez Karty Mieszkańca, przekonamy się w przyszłości. Do tematu będziemy wracać.