Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Powstał atlas historyczny powiatu tczewskiego
Nasz Tczew

Powstał atlas historyczny powiatu tczewskiego

Samorządowiec i społecznik Bogdan Badziong z okazji 25-lecia powiatu tczewskiego stworzył atlas historyczny, który za pomocą map prezentuje dzieje obszaru rozciągającego się od Tczewa aż po Gniew. Dzięki atlasowi dowiadujemy się, że był okres w historii, kiedy powiat tczewski dotykał Morza Bałtyckiego i obejmował Jastarnię i Władysławowo.

Powiat tczewski nie zawsze miał układ południkowy wzdłuż Wisły. Był czas, kiedy obejmował jedną piątą obecnego województwa pomorskiego. Był także okres, kiedy powiatu tczewskiego nie było wcale, a Tczew wchodził w skład powiatu starogardzkiego. Tego typu ciekawostki można znaleźć w atlasie historycznym przygotowanym przez Bogdana Badzionga – historyka, byłego burmistrza Gniewa, a obecnie radnego, członka zarządu powiatu tczewskiego i sekretarza gminy Pelplin.

Praca nad atlasem zajęła autorowi dwa lata. Bogdan Badziong interesuje się mapami od bardzo dawna. Podczas lutowej sesji Rady Powiatu Tczewskiego autor atlasu przekazał swoją publikację wszystkim radnym.

Spotkanie autorskie z Bogdanem Badziongiem odbędzie się w maju w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tczewie.