Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Listy wyborcze na radnych zamknięte
Nasz Tczew

Listy wyborcze na radnych zamknięte

Wybory samorządowe tuż-tuż. Znamy już listy wyborcze kandydatów na radnych do Rady Miejskiej, Rady Powiatu Tczewskiego i Sejmiku Województwa Pomorskiego. Nieco więcej czasu pozostało kandydatom na wójtów, burmistrzów i prezydentów.

Przygotowania do wyborów samorządowych nabierają tempa. Ważną datą dla kandydatów na radnych w kalendarium wyborczym był poniedziałek 4 marca. Tego dnia upłynął termin zgłaszania kandydatów. Jeśli chodzi o Radę Miejską w Tczewie, to dwie ogólnopolskie partie oraz cztery lokalne komitety wyborcze zaproponują swoich kandydatów na radnych. Są to według kolejności alfabetycznej:

– KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA
– KOMITET WYBORCZY POROZUMIENIE NA PLUS
– KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
– KOMITET WYBORCZY STOWARZYSZENIE SAMORZĄD ODNOWA
– KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW KOMITET OBYWATELSKI JAN KULAS 2024
– KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW WSPÓLNIE DLA TCZEWA

W przypadku Rady Powiatu Tczewskiego kandydatów zaproponują dwie partie oraz trzy lokalne komitety.

– KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA
– KOMITET WYBORCZY POROZUMIENIE NA PLUS
– KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
– KOMITET WYBORCZY STOWARZYSZENIE SAMORZĄD ODNOWA
– KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW KOCIEWSKA INICJATYWA SAMORZĄDOWA

W wyborach samorządowych zagłosujemy również na kandydatów na radnych do Sejmiku Województwa Pomorskiego. W tym przypadku siedem komitetów zarejestrowało swoje listy. Jest to:

– KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA
– KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY LEWICA
– KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY TRZECIA DROGA POLSKA 2050 SZYMONA HOŁOWNI – POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE
– KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
– KOMITET WYBORCZY STOWARZYSZENIA SAMORZĄDNE POMORZE
– KOMITET WYBORCZY STOWARZYSZENIE BEZPARTYJNI SAMORZĄDOWCY
– KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW KONFEDERACJA I BEZPARTYJNI SAMORZĄDOWCY

Przypomnijmy, że w wyborach do Rady Miejskiej Tczew jest podzielony na cztery okręgi wyborcze. Pierwszy obejmuje osiedla Stare Miasto, Staszica i Zatorze, drugi Czyżykowo, Witosa, Bema i Za Parkiem, trzeci Nowe Miasto i osiedle Garnuszewskiego, a czwarty Suchostrzygi, Prątnicę i Bajkowe-Piotrowo. Jeśli chodzi o wybory do Rady Powiatu Tczewskiego, to powiat został podzielony na pięć okręgów. Pierwsze dwa dotyczą Tczewa, trzeci gminy Gniew i Morzeszczyn, czwarty gminy Pelplin, a piąty gminy Tczew i Subkowy. Z kolei w przypadku wyborów do Sejmiku województwo pomorskie będzie podzielone na pięć okręgów wyborczych, przy czym ostatni okręg nr 5 obejmuje powiat tczewski, nowodworski, malborski, sztumski i kwidzyński.

Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę 7 kwietnia. Tego dnia wyborcy otrzymają 4 karty do głosowania i w ten sposób wyłonią po 23 radnych Rady Miejskiej i Rady Powiatu, a także 33 radnych Sejmiku. Tego samego dnia wyborcy zagłosują także na kandydata na prezydenta Tczewa. Ewentualna druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się dwa tygodnie później, czyli 21 kwietnia. Kandydaci na włodarzy mają czas do czwartku 14 marca na zgłoszenie swoich nazwisk do PKW.