Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Łukasz Brządkowski oficjalnie prezydentem
Nasz Tczew

Łukasz Brządkowski oficjalnie prezydentem

Dotychczasowy społecznik i radny Łukasz Brządkowski został zaprzysiężony na prezydenta Tczewa. W czasie pięcioletniej kadencji nowemu włodarzowi pomoże dwójka wiceprezydentów: Joanna Grabowska i Andrzej Gockowski. Podczas pierwszej powyborczej sesji Rady Miejskiej w Tczewie radni wybrali nowego przewodniczącego, którym został Marcin Kussowski.

We wtorek odbyła się pierwsza miejska sesja nowej kadencji. Tradycyjnie w takim przypadku obrady rozpoczął radny najstarszym wiekiem – tym razem była to Brygida Genca z Koalicji Obywatelskiej. Następnie dwudziestu dwóch nowo wybranych radnych złożyło ślubowanie. Pięciu z nich startowało z list Samorządu OdNowa, sześciu z Prawa i Sprawiedliwości, sześciu z Porozumienia na Plus i pięciu z Koalicji Obywatelskiej. Prawdopodobnie dopiero na kolejnej sesji zaprzysiężony zostanie dwudziesty trzeci radny, który zajmie mandat w miejsce Łukasza Brządkowskiego.

Na sesji obecny był m.in. poseł Kazimierz Smoliński oraz ustępujący prezydent Mirosław Pobłocki, który po czternastu latach prezydentury przegrał z Łukaszem Brządkowskim i jednocześnie nie wywalczył mandatu radnego.

Jednym z najważniejszych punktów pierwszej sesji był wybór nowego przewodniczącego Rady Miejskiej. W wyniku tajnego głosowania został nim Marcin Kussowski z Samorządu OdNowa, czyli z komitetu, z którego startował również zwycięzca walki o fotel prezydenta.

Po wyborze przewodniczącego przyszedł czas na trzech zastępców. Większość radnych wybrała Brygidę Gencę z Koalicji Obywatelskiej, Mieczysława Matysiaka z Prawa i Sprawiedliwości oraz Macieja Skiberowskiego z Samorządu OdNowa. Porozumienie na Plus nie zaproponowało swojego kandydata.

Gdy skład prezydium Rady Miejskiej został wybrany, przyszedł czas na zaprzysiężenie nowego prezydenta Łukasza Brządkowskiego, który stosunkiem głosów 66 procent do 34 wygrał w drugiej turze z Mirosławem Pobłockim. Nowemu włodarzowi będzie pomagała dwójka wiceprezydentów – zastępczyni do spraw społecznych Joanna Grabowska oraz zastępca do spraw gospodarczych Andrzej Gockowski. Ustępujący prezydent Pobłocki pogratulował prezydentowi Brządkowskiemu.

Więcej na temat nowego układu sił w mieście powiemy w jutrzejszym wydaniu programu “Nasz Tczew”.