Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Najstarsze murale odzyskały swój blask
Nasz Tczew

Najstarsze murale odzyskały swój blask

Urząd Miejski zlecił długo oczekiwane przez mieszkańców odświeżenie dwóch najstarszych tczewskich murali. Swój blask odzyskał mural nawiązujący do słynnej fotografii Alfreda Eisenstaedta oraz ilustrujący legendę Romana Landowskiego o Jasnej i Dersławie.

Choć trudno w to uwierzyć, minęło już dziesięć lat od momentu namalowania pierwszego muralu na szczycie bloku sąsiadującego z ul. Wojska Polskiego. Dziś cztery murale są jedną z wizytówek miasta. Niestety upływ czasu, a zwłaszcza warunki atmosferyczne, sprawiają, że początkowe, intensywne kolory po kilku latach blakną. Już od kilku lat mieszkańcy zwracali uwagę na to, że murale przy ul. Wojska Polskiego wymagają odświeżenia. W Urzędzie Miejskim zdecydowano, że w tym roku swój blask odzyskają dwa najstarsze. W ostatnich dniach teren wokół murali został odgrodzony taśmą, a wynajęta przez ratusz firma przystąpiła do prac. Przy szczytach dwóch bloków stanął podnośnik, a na nim pracownicy wyposażeni w wałki i farbę. Mówi rzecznika prasowa Urzędu Miejskiego w Tczewie.

Kolejne dwa murale na szczytach bloków wzdłuż ul. Wojska Polskiego powstały w 2017 roku, z kamieniczkami Starego Miasta oraz z Mostami Tczewskimi. Również i one doczekają się odświeżenia, ale nie w tym roku.

Murale przy ul. Wojska Polskiego nie są jedynymi przykładami tego typu sztuki ulicznej w Tczewie. W 2018 roku powstał mural 3D przy ul. Armii Krajowej, a w 2022 roku kolejny na Starym Mieście. Ten ostatni został zaprojektowany przez nieżyjącego już tczewskiego artystę, Maurycego Dolinę-Niżyńskiego.

Dodajmy, że w 2023 roku w Tczewie pojawiły się cztery mniejsze murale. Był to efekt projektu ,,Fyrtel-Działamy”, który Fundacja To i Co zrealizowała wraz z mieszkańcami Starego Miasta oraz Zatorza. Urząd Miejski nie wyklucza, że w przyszłości w Tczewie mógłby pojawić się kolejny duży mural.