Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Przęsło ESTB nigdy nie było zabytkiem
Nasz Tczew

Przęsło ESTB nigdy nie było zabytkiem?

Na samym końcu samorządowej kadencji sprawdzamy, w jakiej sytuacji starosta Mirosław Augustyn pozostawia temat Mostu Tczewskiego – co ze zgromadzonymi, choć nadal niewykorzystanymi środkami, co z przekazaniem zabytku Skarbowi Państwa oraz co ze spornym przęsłem ESTB.

Obecna kadencja Zarządu Powiatu Tczewskiego dobiega końca. Starostwo wciąż dysponuje ponad 60 milionami złotych z Polskiego Ładu, które mają posłużyć do dokończenia prac na Moście Tczewskim przerwanych w 2019 roku przez byłego Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Igora Strzoka. Starosta informuje, że dzięki zmianie na stanowisku konserwatora będzie można kontynuować prace przerwane 5 lat temu, zgodnie z pozwoleniem na budowę z 2017 roku.

Etap II A miałby polegać m.in. na dokończeniu budowy filara nurtowego, obłożeniu zrekonstruowanego przyczółka kamieniami oraz demontażu przęsła ESTB. Przypomnijmy, że w 2019 roku właśnie z powodu ESTB Igor Strzok wstrzymał prace budowlane, twierdząc, że to cenny zabytek w skali Europy. Nieoczekiwanie w kwietniu podczas konferencji prasowej w Gdańsku nowy konserwator Dariusz Chmielewski przekazał, że zbadał sprawę i ustalił, że dwa powojenne przęsła ESTB tak naprawdę nie widnieją w rejestrze zabytków. Oznacza to, że wystarczyłoby wyeksponować jedynie krótki fragment przęsła, a nie ponad sto metrów, których oczekiwał Igor Strzok.

Przęsła ESTB zostały wpisane do rejestru zabytków w 2016 roku przez byłą pomorską konserwator Agnieszkę Kowalską. Nie udało nam się uzyskać od Dariusza Chmielewskiego odpowiedzi na pytanie, jakich konkretnie formalności nie dopełnił jej następca, czyli Igor Strzok, skoro okazuje się, że ESTB jednak zabytkiem nie jest. Jeśli faktycznie kontrowersyjnych przęseł nigdy nie trzeba było chronić, nasuwa się pytanie, czy starostwo będzie chciało pociągnąć do odpowiedzialności karnej Igora Strzoka za zmarnowanie nie tylko czasu, ale i rządowych pieniędzy.

Kwestia zgód konserwatorskich to jedna sprawa, drugą jest to czy i kiedy Skarb Państwa przejmie Most Tczewski zgodnie z zapowiedziami polityków Koalicji Obywatelskiej, którzy kilka lat temu złożyli na wniosek społeczników projekt specustawy. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że nad przekazaniem mostu Skarbowi Państwa w kuluarach pracuje senator KO Ryszard Świlski oraz poseł Patryk Gabriel. Do momentu wypracowania ostatecznego rozwiązania nie chcą publicznie komentować sprawy. Ich działania obserwuje i wspiera tczewski starosta.

Kto zostanie nowym starostą tczewskim, który będzie dokańczał odbudowę mostu – tego jeszcze nie wiemy. Obecny włodarz liczy na to, że jeszcze w tym roku parlamentarzyści sfinalizują przekazanie zabytku Skarbowi Państwa, tak by jesienią można było wpisać inwestycję do przyszłorocznego budżetu centralnego.